Czeladź: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data dodania: 2024.03.02

1 marca w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji pod tablicą poświęconą bohaterom podziemia niepodległościowego - zlokalizowaną w czeladzkim kościele pw. św. Stanisława BM - złożono kwiaty.

W uroczystości uczestniczyli: Zbigniew Szaleniec, burmistrz miasta Czeladzi, Iwona Szaleniec, dyrektor Muzeum Saturn, przedstawiciele Harcerskiego Kręgu Seniorów, Jarosław Deleska i Zbigniew Panek - radni miejscy, a także Mateusz Drożdżowski, radny powiatowy. Obecni byli również uczniowie z SP 2 i 4 oraz młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Poczet sztandarowy wystawiło Miasto Czeladź.

Ks. Jarosław Wolski - proboszcz świątyni - modlił się w intencji ojczyzny, a także przypomniał losy polskich bohaterów. Następnie zgromadzeni złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów.

Tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, która znajduje się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstała z inicjatywy burmistrza w 2017 roku. Autorem płaskorzeźby jest znany i ceniony artysta Tomasz Wenklar.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Co roku wypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.

tekst: Mateusz Załęski
zdjęcia: Paweł Osika