Ekstremalne Drogi Krzyżowe w diecezji

WYZWANIE na Wielki Post - zostaw Facebooka i ciepłe kapcie, wyjdź ze strefy komfortu. Chcesz przeżyć Wielki Post "w pigułce”? Spróbuj przejść ponad 40 kilometrów w ciągu jednej nocy. Samotnie, w milczeniu - tak przybliżają się do Boga uczestnicy EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ.

Przed Tobą kilometry przemyśleń. Poczujesz ból, wycieńczenie, zmęczenie. Po Twojej twarzy popłyną pot i łzy. Ale gdy dotrzesz do celu poczujesz prawdziwą wolność! Tego nie można opisać słowami, to trzeba przeżyć na własnej skórze. Nie wahaj się. Podejmij wyzwanie, znajdź swój rejon i wyrusz z nami na swoją EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ!

W naszej diecezji działają 3 rejonowe sztaby Ekstremalnej Drogi Krzyżowej: w Czeladzi, Przegini i po raz pierwszy w Jaworznie, gdzie z okazji debiutu tego miasta w "ekstremalnej rodzinie”, Mszy Świętej na rozpoczęcie przewodniczył będzie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Sztaby przygotowały łącznie 7 tras w tym 5 tzw. pełnych tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej spełniających wszystkie standardy EDK, co oznacza iż liczą przynajmniej 40 kilometrów i na ich pokonanie potrzeba dużo ponad 8 godzin nocnej wędrówki. Obowiązuje na nich reguła milczenia, a w jej trakcie rozważane będą stacje drogi krzyżowej przygotowane przez świeckich uczestników dotychczasowych edycji pod hasłem "Droga Przełomu”.

CZELADŹ: 7. kwietnia 2017 r. godz. 21.00 - Msza w kościele św. Stanisława

pełna trasa 45 km ok 11,5 godz „zagłębiowska” Czeladź, Grodziec, góra Św. Doroty, góra Parcina, Strzyżowice, Rogoźnik, Siemonia, góra Dziewicza, Sączów, Wymysłów, Piekary Śląskie - bazylika., Wojkowice-Żychcice

pełna trasa 45 km ok 11, godz „śląska” Czeladź, Siemianowice Śl. -Przełajka, Piekary Śl. Dąbrówka Wielka, Bytom Łagiewniki, Bytom Szombierki, Bytom Bobrek, Bytom Miechowice, Radzionków, Piekary Śl. Kopiec Wolności , Bobrowniki, Wojkowice Żychcice, 45 km – 11 godz

„szwedzka” 23 km – 5 godz, tworzy pętle wokół miasta i prowadzi przez wszystkie kościoły, kapliczki i przydrożne krzyże w granicach administracyjnych miasta.

PRZEGINIA: 7. kwietnia 2017 r. godz. 21.00 - Msza w Sanktuarium

pełna trasa 43 km ok 11,5 godz "via salvator”: Przeginia, Zadole Kosmolowskie, Kosmolów, Olewin, Troks, Braciejówka, Sułoszowa, Zadroże, Trzyciąż, Zagórowa, Imbramowice (zapisy pod nr tel. 697-889-224). Trasa „via passio” 55 km (zapisy pod nr tel. 605-359-361) i "via misericordia” 22 km (zapisy pod nr tel. 512-469-647).

JAWORZNO: 7. kwietnia 2017 r. godz. 18.30 - Msza z Biskupem w Kolegiacie

pełna trasa 43 km ok 11,5 godz "złota Św. Brata Alberta”: Kolegiata św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie → Kościół Świętego Krzyża, Jaworzno-Jeleń → Kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego, Jaworzno-Pieczyska → Kościół św. Elżbiety Węgierskiej, Jaworzno-Szczakowa → Kolegiata św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.

OLKUSZ: 31. marca 2017 r. g. 21.00 - Msza w bazylice św. Andrzeja

Należy zaznaczyć iż idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zapoczątkowana została w naszej diecezji 5 lat temu w Olkuszu. Tamtejsza parafia pw Św. Andrzeja przygotowała w tym roku dwie trasy na wzór EDK. Obie liczą po 25 km i prowadzą z Olkusza do Czernej, jedna przez Osiek, druga przez Płoki.

Zgłoszenia przyjmowane będą w dniu wymarszu na godzinę bezpośrednio przed Mszą Świętą o godzinie 21.00. Uwaga "diecezjalna” Droga krzyżowa w Olkuszu odbędzie się wcześniej niż pozostałe bo już 31.03.2017 r.

Dariusz Kosiński
lider rejonu Czeladź