102 rocznica powstania Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Data dodania: 2023.12.31

Z okazji 102 rocznicy utworzenia Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w niedzielę Świętej Rodziny abp Adrian Galbas przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił do sióstr homilię w kościele zakonnym w Sosnowcu.

- Kościół daje nam dzisiaj przed oczy obraz świętej Rodziny po to, byśmy naśladowali jej cnoty. W pewnym sensie dotyczy to także rodziny zakonnej. Odnosi się to również do tej rodziny okołozakonnej, bo są przecież tutaj także członkowie bractw szkaplerza – także powiązani z ta rodziną. Słowo Boże podkreśla szczególnie jedną cnotę Świętej Rodziny, jaką jest ufna wiara lub inaczej - ufność w wierze. Przykładem takiej absolutnej wiary jest postać Abrama, a potem Abrahama – powiedział abp Adrian Galbas.

Arcybiskup wskazał, że wiara, to oparta na Bożym Słowie decyzja, by iść za Bogiem.

- To jest bardzo trudne. Masz zostawić to, co masz i pójść w stronę tego, czego nie masz. Zostawić to, co widzialne i skierować się w stronę tego, co niewidzialne. Ale na tym właśnie polega wiara – dodał administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Kaznodzieja dodał, że wezwanie do wyjścia z tego, co znane usłyszeli także założyciele Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus - Sługa Boży o. Anzelm od św. Andrzeja Corsini oraz  Czcigodna Sługa Boża m. Teresa od św. Józefa. To właśnie ona 31 grudnia 1921 r. przybyła do Sosnowca wraz z grupą pierwszych sióstr.

Zgromadzenie obecnie prowadzi życie modlitwy i działalności apostolskiej w 11 krajach, w 51 wspólnotach, liczących łącznie 449 sióstr, pochodzących z 13 krajów świata (dane z 2020 r.).

W diecezji sosnowieckiej Zgromadzenie ma domy zakonne w Sosnowcu (macierzysty), Czeladzi i Wolbromiu. Na terenie Polski znajduje się 31 wspólnot Zgromadzenia, które należą odpowiednio do trzech prowincji: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Z Polski pochodzi ponad 3oo sióstr.

W Europie, poza Polską, wspólnoty Zgromadzenia żyją i pracują w 7 krajach: Białoruś, Czechy, Francja, Łotwa, Słowacja, Ukraina, Włochy.

tekst: Mikołaj Wójtowicz