Adwentowy zegar tyka

Data dodania: 2018.11.28

Rok liturgiczny, rok kalendarzowy, rok słoneczny. Czas letni i zimowy. Momenty ważne i błahe. Cykl naszego życia. Co zrobić, żeby kolejny nowy rok, którego odliczanie zaczynamy nie tylko dzień po Sylwestrze, ale także wraz z pierwszą niedzielą adwentu, był nie tylko inny, niż poprzednie, ale przede wszystkim mądrzej przeżyty?

Względność

Chciałbym zacząć sceną z filmu Interstellar w reżyserii Christophera Nolana. Bohaterowie filmu, astronauci poszukujący dla ludzkości nowego miejsca na zamieszkanie, lądują na planecie znajdującej się niedaleko czarnej dziury. Wedle zasad teorii względności, gęstość tego ciała niebieskiego powoduje zagięcie czasoprzestrzeni. Nie wchodząc w wiele szczegółów, jedna godzina na nowej planecie zajmie dla oddalonego obserwatora siedem lat. Astronauci muszą więc na nowo zdefiniować słowo – pośpiech. Podczas badania planety i możliwości zamieszkania na niej, trzeba uniknąć niepotrzebnych kroków, złych decyzji, nieprzemyślanych działań. Każda sekunda zaczyna mieć tam naprawdę wielki ciężar.

Nasze teraz

Zawodowym nawykiem księdza jest szukanie motywów ewangelicznych wszędzie, nawet w amerykańskich filmach science-fiction. Twórcy Interstellar może nie zdają sobie sprawy, że ta krótka scena pokazuje bardzo dosadnie, o co chodzi z naszym podejściem do czasu. Ewangelia w niejednym miejscu zachęca do tego, by nie patrzeć nie wiadomo jak mocno przed siebie, w przyszłość, ale żeby się skupić na każdym kroku, decyzji, wypowiadanym słowie tu i teraz. Bo czasu mamy tutaj mniej, niż nam się wydaje, nie możemy go cofnąć, nie możemy nic naprawić przeżywając inaczej jakieś smutne wydarzenia. Możemy tylko i aż zadbać o teraz. Więcej – nie mamy innego wyjścia. Nasze teraz jest zbudowane z przeszłości, jak z puzzli wielu dni. Nasze teraz buduje naszą przyszłość, nasze zbawienie.


marque déposée/pl.wikipedia.org

Oczekiwanie

W Ewangelii ciekawie pokazany jest też motyw czekania. Jezus często zachęca do czuwania, które jest czymś innym, niż oczekiwanie. Człowiek, który czuwa, wypełnia swoje obowiązki, służy innym, kocha swoich bliskich, działa.

Można odnieść wrażenie, że wielu faryzeuszów i przywódców religijnych Izraela tak mocno skupiło się na samym, bezmyślnym, czekaniu na przyjście Mesjasza, że kiedy ów Mesjasz stanął przed nimi, uznali że to psuje im zabawę i nie chcieli Go słuchać.

Ktoś, kto czuwa mądrze i ewangelicznie, nadaje sens każdej chwili swojego życia, każdemu słowu, które wypowiada, każdej decyzji, wiedząc, że z perspektywy wieczności, te momenty mają większy ciężar i inne znaczenie, niż nam się może wydawać.

Bóg Panem czasu

Adwentowe wezwanie do czuwania to świadomość, że to Bóg jest Panem mojego czasu i to On, a nie ja, wie lepiej ode mnie co, kiedy i jak. Moje zadanie to słuchać Go uważnie. Ciekawe, że motyw muzyczny do filmu Interstellar, skomponowany przez genialnego Hansa Zimmera, zawiera w sobie pewien przejmujący dźwięk. Jest nim coraz głośniejsze tykanie zegara, bardzo mocno zaakcentowane w opisywanej na początku scenie. Ciekawe, że kiedy w naszych domach szukamy chwili ciszy na modlitwę, to pierwsze co usłyszymy to właśnie…tykanie zegara.

 


Ks. Arkadiusz Witkowski
Diecezjalny Duszpasterz Akademicki

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.