Bp Artur udzielił święceń w zakonie pijarów

Data dodania: 2024.06.17

- Kościół ma taką zasadę „lex orandi, lex credendi, lex vivendi”. Tak jak się modlisz, tak wierzysz, tak będziesz żył. Więc jeśli chcemy wiedzieć, jak mamy żyć jako kapłani - to potrzebujemy zobaczyć, jak wierzy Kościół - mówił bp Artur Ważny w czasie święceń kapłańskich w sobotę 15 czerwca 2024 r. Święcenia prezbiteratu przyjął o. Krzysztof Świderski SP w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie na osiedlu Wieczysta na Prądniku Czerwonym.

Zakon pijarów został ustanowiony przez papieża Grzegorza XV 18 listopada 1621 r. Założycielem jest św. Józef Kalasancjusz, który otworzył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. o. Krzysztof Świderski SP jest absolwentem krakowskiego seminarium pijarów, które mieści się w Rakowicach.

- Przychodzi taki moment, kiedy trzeba wszystko zostawić, kiedy trzeba zostawić na pewien sposób mamę, brata, rodzinę. To jest ten pierwszy moment – wdzięczność. Ważne, żeby ona wybrzmiewała w życiu każdego z nas – mówił bp Artur Ważny.

Dodał, że aktualnie nawet w Kościele niektórzy próbują „żyć po swojemu”.

- To nie tylko dotyczy ludzi świeckich, ale dotyczy biskupów, księży, sióstr zakonnych. Tworzymy sobie jakąś własną wizję naszego powołania kapłańskiego, zakonnego, biskupiego zapominając, że nasze powołanie ma sens w Kościele. Bez Kościoła ono nie ma sensu – powiedział bp Ważny.

Charyzmatem Zakonu Szkół Pobożnych jest prowadzenie działalności oświatowej i wychowawczej oraz praca z młodzieżą. W Polsce są obecni od 1642 r. i posiadają aktualnie własne szkoły podstawowe i średnie w ośmiu miejscowościach na terenie całego kraju.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: Joanna Czekaj