Czeladź: odpust ku czci św. Anny

Data dodania: 2021.07.27

26 lipca to dzień odpustu ku czci św. Anny, będącej drugorzędną patronką parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Wieczorem ks. Jarosław Wolski odprawił sumę odpustową w intencji parafian połączoną z procesją wokół świątyni.

- Wszyscy jesteśmy rodziną parafialną, wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi w naszej wspólnocie. Zebraliśmy się, by uczcić matkę Matki Bożej i naszej Matki – Maryi. Jednocześnie jest ona babcią Jezusa. Taką intuicją kierował się papież Franciszek, ustanawiając święto dziadków w niedzielę najbliższą dnia świętych - Anny i Joachima. Oddając cześć i miłość świętej Annie, zbliżamy się do tajemnicy wcielenia. Jezus Chrystus stając się w łonie Maryi człowiekiem, podkreśla swoją ludzką genealogię - mówił ks. Wolski w czasie kazania.

- Żyjemy w okresie odrzucenia, w którym promuje się kulturę piękna i sukcesu. Odrzuca się wszystko to, co reprezentują sobą dziadkowie. Św. Anna jest także patronką murarzy. To ważne w czasach odrzucenia. Ona jest patronką tych, którzy budują cywilizację miłości. To dziadkowie budują taką cywilizację, dają podwaliny nowej rzeczywistości - podkreślił ks. Wolski.

Czeladzka suma odpustowa była podziękowaniem świętej Annie za cud wcielenia i za matczyną postawę, którą potem kontynuowała Maryja. Uczestniczyli w niej między innymi bracia z Zakonu Rycerzy Kolumba, siostry z Sodalicji Mariańskiej, członkowie Żywego Różańca oraz wierni parafianie i goście.

Agnieszka Babio & ks. Andrzej