Czerna: II część Kursu na Ceremoniarza za nami

Data dodania: 2024.03.23

Kandydaci na ceremoniarzy liturgicznych odbyli w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej II część swojego kursu. Spotkanie było poświęcone przede wszystkim przygotowaniu do obchodów Wielkiego Tygodnia.

Kurs na ceremoniarza ma na celu przygotowanie liturgiczne lektorów, którzy pragną w swoich parafiach oraz w diecezji przygotowywać liturgię i czuwać nad własciwym przebiegiem celebracji. Aby to dobrze czynić winni dobrze poznać liturgię Kościoła, przepisy i paramenty oraz praktyczne przygotowanie, a także przebieg celebracji.

Druga część kursu na ceremoniarza odbyła się w Domu Pielgrzyma w Czernej, przy zespole klasztornym ojców karmelitów. Młodzi adepci poznawali znaczenie i przebieg liturgii Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

Ponadto uczyli się przygotowywać zakrystię i prezbiterium do mszy świętej, historię liturgii oraz ćwiczyli uroczystą asystę.

Podczas zjazdu lektorzy wzięli udział we mszy świętej sprawowanej na grobie św. Rafała Kalinowskiego - patrona diecezji sosnowieckiej, modlili się w kościele klasztornym z cudowym wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej oraz wzięli udział w drodze krzyżowej. Nie zabrakło także czasu na wspólną integrację oraz film w kinie.

Kolejna część kursu odbędzie się w dniach 26-28 kwietnia 2024 r. w Domu SZILO w Czeladzi.

Po zakońćzeniu kursu, adepci przystąpią 11 maja do egzaminu,  który będzie składał z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Ci, którzy go zdadzą, zostaną ustanowieni ceremoniarzami w zgromadzeniu liturgicznym.

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia znajduje się TUTAJ.

tekst: ks. Łukasz Tkaczyk
zdjęcia: Michał Czyrnek