Katedra: imieninowa Msza w intencji Biskupa

Data dodania: 2023.09.02

W sobotę 2 września w sosnowieckiej Katedrze została odprawiona imieninowa Msza Święta w intencji Biskupa Sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Wspomnienie jego patrona – św. Grzegorza Wielkiego - przypada na 3 września.

Eucharystię koncelebrował bp Piotr Skucha, ks. Tomasz Kubiczek z Watykanu, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu - ks. Mariusz Karaś oraz przedstawiciele duchowieństwa diecezji sosnowieckiej z księżmi dziekanami poszczególnych dekanatów.

Solenizanta przywitał proboszcz sosnowieckiej Bazyliki Katedralnej – ks. Jan Gaik:

- Szczęśliwy jest człowiek, który ma świętego patrona. Ksiądz Biskup ma św. Grzegorza Wielkiego, papieża. Przez jego wstawiennictwo chcemy dziś wypraszać potrzebne łaski dla naszego Pasterza. Oby święty patron był wsparciem w wypełnieniu posługi biskupiej. Niechaj wyprasza potrzebne łaski w codziennym życiu kapłańskim i biskupim. – powiedział ks. Gaik

Okolicznościowe kazanie, poświęcone refleksji nad tożsamością kapłana we współczesnym świecie, wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej - ks. Mariusz Karaś.

- Podoba mi się słowo „oczyszczenie”. Kiedy patrzymy na to, co wokół nas się dzieje – i tak na to właśnie chcę patrzeć – widzimy, że wspólnota Kościoła się oczyszcza. Wspólnota kapłańska się oczyszcza. Choć nie znaczy to, że nie będzie takich, którzy dalej będą się „ślizgali”, albo ukrywali za plecami kolegów lub  z „drugiego rzędu” dyrygowali, sugerowali i podpowiadali jak iść, aby się nie zmęczyć.

Trudne i dramatyczne chwile, których my też doświadczyliśmy w naszej diecezji w minionym roku, to także dobra okazja by się poznać, by się uwolnić z szaty pozorów, które w jakimś momencie życia założyliśmy – mówił ks. Mariusz Karaś.

PEŁNY TEKST HOMILII (kliknij)

W imieniu prezbiterium sosnowieckiego życzenia Biskupowi złożył ks. Artur Przybyłko, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Niegowonicach. Ciepłe słowa pod adresem sosnowieckiego ordynariusza wyrazili też sosnowieccy klerycy, w imieniu których przemawiał dk. Mateusz Dróżdż oraz przedstawiciele wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli również wierni świeccy: pracownicy Kurii Diecezjalnej, Stowarzyszenie "Betlejem" z Jaworzna, członkowie Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła, wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, Wojownicy Maryi oraz członkowie Drogi Neokatechumenalnej.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech