Rok Rodziny: "Idąc razem" (video)

Data dodania: 2022.01.07

Poprzez serię 10 filmów, rozpoczynających się rozdziałami adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, Ojciec Święty, wsparty pomocą rodzin, zaprasza nas do wspólnej podróży, aby ponownie odkryć rodzinę jako dar, pomimo trudności, przeszkód oraz wyzwań, jakie obecnie dotykają rodziny.

Materiał filmowy uzupełniają teksty, które z powodzeniem mogą służyć zarówno rodzinom, jak  i rozmaitym wspólnotom kościelnym (parafialnym, diecezjalnym lub innym). 

POBIERZ  PDF

Adhortacja apostolska Amoris Laetitia, napisana językiem prostym i praktycznym, pragnie dotrzeć do całego Kościoła, w szczególności do rodzin chrześcijańskich.  Nie czytajmy jej, jak radzi papież Franciszek, w pośpiechu, ale cierpliwie zgłębiajmy jej treść, dodatkowo poszukując informacji na tematy szczególnie nas interesujące.

„Mam nadzieję, że każdy, poprzez lekturę, poczuje się wezwany do troszczenia się z miłością o życie rodzin, ponieważ one „nie są problemem, są przede wszystkim szansą” .” (Amoris Laetitia, 7)

Misyjność jako droga budowania
przymierza pomiędzy rodzinami

Ojciec Święty:

„W Kościele oraz w posłudze duszpasterskiej względem rodzin powinien zostać zapoczątkowany zwrot w kierunku działania misyjnego, tak aby towarzyszyć rodzinom w ich życiowej podróży i pomagać im stawić czoła wyzwaniom  z odwagą i spokojem – podczas gdy obecnie muszą często mierzyć się z nimi w samotności.”

„Z tego względu cały Kościół potrzebuje nawrócenia misyjnego: nie wolno poprzestawać na głoszeniu czysto teoretycznym i wyizolowanym od rzeczywistych problemów ludzi”. Duszpasterstwo rodzinne „powinno umożliwiać doświadczenie, że Ewangelia rodziny jest odpowiedzią na najgłębsze pragnienia człowieka: jego godności i pełnej realizacji we wzajemności, w jedności i płodności. Nie chodzi tylko o przedstawienie jakichś norm, ale o zaproponowanie wartości, odpowiadając na ich zapotrzebowanie, które stwierdzamy dziś także w krajach najbardziej zlaicyzowanych.” AL 201

Michael i Hun Ching

„Wcześniejsze lata naszego małżeństwa były dość dużym wyzwaniem z racji na brak porozumienia w kwestiach rodzicielskich. […]. Nauczyliśmy się komunikować w sposób okazujący szacunek, aby móc cieszyć się darem rodziny oraz podejmować codzienne decyzje, tak by służyły miłości do siebie nawzajem i do naszych dzieci. Ponadto ciągle przypominamy sobie, by być znakiem miłości Boga dla innych poprzez zakotwiczenie we wspólnocie rodzin podobnie myślących.”

„Główny wkład do duszpasterstwa rodzin wnoszony jest przez parafię, będącą rodziną rodzin, w której harmonijnie mają swój udział małe wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia kościelne”. Wraz z duszpasterstwem specyficznie ukierunkowanym na rodziny.” AL 202

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.