Seminarium: Inauguracja nowego roku akademickiego

Data dodania: 2023.10.08

„Kto zdobywa rozum, miłuje swoją duszę” – przeczytać można w Księdze Przysłów Starego Testamentu. By kształtować drogę swojego powołania i poznawać Boga seminarzyści uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2023/2024 w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Inaugurację mieli również studenci Wyższego Instytutu Teologicznego.

– W każdym powołaniu dotykamy tajemnicy Bożej, dlatego że inicjatywa zawsze należy do Boga – zaznaczył abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym.

Podczas homilii abp Wacław Depo przypomniał, że 7 października przypada święto Matki Bożej Różańcowej. Przywołując trzecią tajemnicę chwalebną podkreślił, że każdy z głosicieli Prawdy potrzebuje darów Ducha Świętego, by móc spełniać wolę Bożą. Nawiązując do Ewangelii duchowny wyjaśnił, że Bóg zwykle ukazuje swoją obecność „prostaczkom” – tym, którzy w pełni potrafią zaufać Stwórcy, bez (często zgubnych) analiz.

Obecnie na pierwszym roku w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie jest 7 seminarzystów. W diecezji częstochowskiej na kapłanów formuje się 25 seminarzystów, natomiast w sosnowieckiej – 11.

Linda Nocoń/Radio FIAT