Sosnowiec, Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu

TEL. 32 266 97 26

Liczba mieszkańców: 4 028

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu została ustanowiona 28 września 1982 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Franciszek Błasik.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu. Podstawę materialną nowej parafii stanowiła nieruchomość z domem mieszkalnym (obecną plebanią) będącą własnością Dobroczynnego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bractwa Tercjańskiego w dekanacie będzińskim, która przeszła 2 grudnia 1992 r. na własność parafii.

Kościół, wybudowany w latach 1983-1986, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 7 września 1986 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. współczesne witraże przedstawiające Świętych Pańskich.

Do parafii należą:

Ulice: Brzozowa nr 1-38, Budryka, Czarna, Czarna-Zawiła, Franciszkańska, Głogowa, Królowej Jadwigi, Lipowa nr 2-12 i 2 I i 2 II, 1 Maja nr 21, 23, 27, Mikołajczyka nr 1-68, Przyjaciół Żołnierza, Struga, Strzelecka nr 1-11, Tabelna nr 1, 3, 4-22, Zbrojna nr 2-8, Partyzantów nr 6-24

Święto patronalne (odpust parafialny):

4 października – św. Franciszka z Asyżu

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 11.30, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Wiesław Żmija

Wikariusz: ks. Wiesław Wróbel

Poprzedni proboszczowie:

ks. Franciszek Błasik, ks. Leszek Turek