5 lat z Mszami Trydenckimi w Zagłębiu

W pierwszą niedzielę Adwentu minęło pięć lat od czasu, gdy w kaplicy św. Aleksandra w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ks. prałat Czesław Tomczyk odprawił pierwszą (po czterdziestu latach przerwy) Mszę św. w Klasycznym Rycie Rzymskim. Od tamtego wydarzenia Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego jest systematycznie sprawowana w diecezji sosnowieckiej.

Obecność tej formy liturgii jest odpowiedzią na wydane w 2007 roku motu proprio Summorum Pontificum papieża Benedykta XVI, którego pragnieniem było, by Msza św. trydencka istniała na równych prawach w Kościele rzymskokatolickim obok form zatwierdzonych po Soborze Watykańskim II.

Ryt trydencki, który od XVI wieku był główną modlitwą liturgiczną Kościoła, swoje korzenie ma jeszcze w czasach starożytnych (papież Grzegorz Wielki). Ze względu na liczne prośby wiernych Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w 2009 roku podjął decyzję o powrocie tej formy liturgii do naszej diecezji. Początki nie były łatwe. Trzeba było skompletować paramenty liturgiczne – od stosownego mszału po szaty. Problem stanowił także początkowy brak odpowiednio przygotowanych ministrantów. Jednak dzięki modlitwom i staraniom ze strony wiernych oraz kapłanów Msza św. trydencka powoli zakorzeniała się w naszej diecezji. Po dwóch latach posługi ks. prałata Tomczyka, który odprawiał Msze św. dla naszej wspólnoty w pierwsze i trzecie niedziele miesiąca, na nowego celebransa został w 2011 roku mianowany ks. Artur Seweryn. Wierni pragnęli jednak uczestniczyć w Mszy św. trydenckiej w każdą niedzielę. I tak, dzięki życzliwości biskupa sosnowieckiego, od marca 2013 roku przedsoborowa liturgia co niedziela gromadzi wiernych, już nie w kaplicy św. Aleksandra, lecz w kaplicy Domu św. Józefa w Będzinie. Zmieniona została także godzina Mszy św. na 9.30, co rodziło problemy personalne odnośnie celebransów. Do odprawiania Mszy św. trydenckich zostało więc wyznaczonych pięciu księży. Obok ks. Seweryna byli to ks. prałat Czesław Tomczyk, ks. kanonik Stefan Walusiński, ks. Arkadiusz Witkowski oraz ks. Marcin Kruszak. Z czasem dołączył ks. prałat Tadeusz Kamiński oraz ks. Marcin Lech. Nad całością czuwał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. Krzysztof Bendkowski. W 2013 i 2014 roku grupa osób z naszej wspólnoty uczestniczyła w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradiclaromontana na Jasną Górę. Ostatnio została także zorganizowana pielgrzymka do Trzebnicy, gdzie pontyfikalną Mszę św. w rycie tradycyjnym odprawił ks. abp Marian Gołębiewski. W święta Bożego Narodzenia wierni cieszyli się dwoma dodatkowymi celebracjami. Dopełnieniem przeżywania Wielkiego Postu w 2014 były trzydniowe rekolekcje dla wiernych skupionych wokół Mszy św. trydenckiej. W tym samym roku została także uruchomiona mała biblioteka, gdzie każdy może wypożyczyć dobrą książkę. Ponadto przez cały czas organi-zowane są spotkania formacyjne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, podczas których można pogłębić swoją wiedzę na temat Mszy św. oraz szeroko rozumianej Tradycji. Duszpasterstwo umożliwia korzystanie z sakramentów w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Trzy razy miał miejsce sakrament chrztu świętego, udzielono także sakramentu małżeństwa. Kilkudziesięciu wiernych z naszej diecezji tworzy Środowisko Tradycji Łacińskiej – taka nazwa utarła się w stosunku do wspólnoty skupionej wokół Mszy św. trydenckiej. Niektórzy z nich przyjeżdżają do Będzina z daleka, gdyż bardzo cenią tę szczególną formę modlitwy liturgicznej.

Zapraszamy wszystkie osoby pragnące uczestniczyć
w Mszy św. w Klasycznym Rycie Rzymskim w każdą niedzielę:

I, III, IV niedziela miesiąca godz. 9:30
II, V niedziela miesiąca godz. 14:30
Pół godziny przed Mszą św. odmawiany jest różaniec.

Kapłanów chętnych do odprawiania Mszy św. trydenckiej, a także ministrantów prosimy o kontakt z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego – ks. Markiem Bigajem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie: http://tradycjasosnowiec.blogspot.com/

Mateusz Kostka


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.