Siewierz: deszcz nie przeszkodził w dożynkach

"Nie odwracajmy się od Boga! On jedyną naszą opoką i ostoją. Wspomnijmy na chwalebne czyny dokonane przez Panią Przenajświętszą - naszą Królową i Opiekunkę" - powiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak w czasie diecezjalnego święta plonów - dożynek, które odbyły się w Siewierzu. W szczególny sposób zaproszone były na nie w tym roku członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, które przeżywały je jako diecezjalną pielgrzymkę.

Ceremonia dożynkowa rozpoczęła się od Mszy św. w kościele św. Macieja. W homilii biskup odwołał się do losów proroka Eliasza i władców, którzy chcieli zaprowadzić kult bożka Baala zapominając o prawdziwym Bogu, będącym Panem natury, za co naród został ukarany suszą. "Widzimy jak wielka odpowiedzialność spoczywa na władzy - przez swoje rozporządzenia może bowiem zwrócić naród na złe ścieżki i sprawić, że zacznie się buntować przeciw Bogu" - przypomniał Biskup odwołując się do wydarzeń z historii Polski. Podkreślił, że panujący w Polsce dobrobyt nie może stać się przyczyną zapomnienia o Bogu. Podziękował też rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom za ich ciężką pracę, dzięki której nie mamy w Polsce głodu. "Prosimy dla was, którzy na polskiej roli pracujecie, aby dobry Bóg zesłał swoje błogosławieństwo. Niech was i wasze rodziny chroni od kataklizmów i nieszczęść. (...) Oby wasza praca przynosiła obfite plony, by wam żyło się dostatnio, a my wszyscy byśmy nie zaznali klęski głodu" - zakończył Biskup.

Po pobłogosławieniu wieńców odbył się barwny korowód na błonia pod zamkiem, gdzie m.in. wybrano najpiękniejszy z wieńców i wręczono odznaczenia państwowe. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał ks. Emil Ilków, budowniczy i emerytowany proboszcz siewierskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Całość zakończył koncert zespołu "Śląsk".

Starostami dożynek byli Halina Wyszyńska i Sławomir Czekaj, a gospodarzem burmistrz Siewierza Zdzisław Banaś. Na uroczystość przybyli też przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych. Mimo deszczowej aury nie zabrakło też gospodarzy z terenu całej diecezji.

Zdjęcia z występu zespołu ŚLĄSK za stroną www.siewierz.pl


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.