Caritas: otwarcie domu dla 50 uchodźców z Ukrainy

Data dodania: 2023.01.27

50 uchodźców wojennych z Ukrainy znajdzie schronienie w nowo wyremontowanym budynku Caritas Diecezji Sosnowieckiej, który został uroczyście otwarty i poświęcony 27 stycznia przez bp. Grzegorza Kaszaka przy udziale m.in. ks. Marcina Iżyckiego – dyrektora Caritas Polska.

- Wyobraźmy sobie zniszczony dom, w którym ludzie żyją bez prądu, gazu, wody i kanalizacji. Jest zima, a w rodzinie są dzieci. W takiej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. Przybyli do nas i znaleźli otwarte serca. Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego, że dziś w Sosnowcu możemy otworzyć ciepły i bezpieczny dom, w którym uciekający przed wojną znajdą godziwe warunki. – powiedział bp Kaszak podczas uroczystości.

Biskup wita pierwszą mieszkankę
Domu Caritas dla uchodźców - p. Irenę z Charkowa.

Nieruchomość znajdująca się na terenie parafii pw. NMP Częstochowskiej w Sosnowcu (ul. Reja 9) została częściowo zagospodarowana już wcześniej przez sosnowiecką Caritas, bowiem 10 września 2021 r. otwarto w tej lokalizacji nowy podmiot ekonomii społecznej – Pralnię Społeczną „Diligere”. To miejsce aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, bezdomnością, długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych. (Więcej informacji o pralni znajdziesz TUTAJ)

27 stycznia sosnowiecki ordynariusz otworzył i poświęcił pozostałą część budynku, w której znajduje się 12 wyremontowanych mieszkań. Każde z nich jest wyposażone w pełen węzeł sanitarny, niewielki aneks kuchenny i 2 pokoje. Na parterze urządzono profesjonalną kuchnię z jadalnią i salą spotkań do dyspozycji mieszkańców.

Finalnie zagospodarowano trzy poziomy (parter i dwa piętra), każde po 270 m2 powierzchni. Budynek zasilany jest energią z paneli fotowoltaicznych, a wkrótce zostaną podłączone również pompy ciepła.

- Caritas Polska i Caritas diecezjalne od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie udzieliły pomocy na kwotę łączną około 720 mln zł. To ogromna kwota. Dziękuję wszystkim za wsparcie, dziękuję władzom miasta i województwa za bardzo dobrą współpracę z Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Wierzę, że ten dom, przygotowany na wysokim poziomie, będzie spełniał swoją rolę i stanie się realną pomocą w tym trudnym czasie. – mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Prace wokół nieruchomości przy ul. Reja 9 trwały od 14 marca 2022 r. Impulsem do podjęcia się nowej inwestycji był stale zwiększający się napływ uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy oraz chęć udzielenia im schronienia i wsparcia.

- Jestem bardzo wdzięczny ks. Edwardowi Darłakowi, miejscowemu proboszczowi, który jest pierwszym dobrodziejem tej inicjatywy, ponieważ przekazał na ten cel ziemię i budynek należący do parafii. Jest z nami też Ksiądz Biskup – to druga osoba, której wkład jest największy. Jestem wdzięczny, że oprócz dużego zainteresowania tą inwestycją i częstych wizyt na placu budowy, Ksiądz Biskup pozyskał największe środki na realizację tego przedsięwzięcia. – zaznaczył ks. Przemysław Szot, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Logistycznym „centrum” pomocy świadczonej Ukraińcom przez Kościół Sonowiecki jest diecezjalna Caritas. Od samego początku wojny za wschodnią granicą Polski, Caritas organizuje i prowadzi dystrybucję pomocy humanitarnej.

Caritas pomaga uchodźcom nie tylko na terenie Diecezji (np. przez działalność Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas lub organizację paczek w magazynie żywności Caritas w Będzinie), ale również poprzez transporty pomocy humanitarnej wysyłane bezpośrednio na Ukrainę.

Każdy może włączyć się w działalność pomocową Caritas. Wystarczy wziąć udział we wciąż trwającej akcji „Paczka dla Ukrainy”. Szczegóły dotyczące przygotowania paczki, która trafi do potrzebujących na Ukrainie można znaleźć TUTAJ.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech