Caritas: otwarcie Pralni Społecznej "Diligere"

Data dodania: 2021.09.10

Nowy podmiot ekonomii społecznej – pierwszej  inicjatywy Caritas Diecezji Sosnowieckiej, jaką jest Pralnia Społeczna Caritas, została otwarta i poświęcona przez bp. Grzegorza Kaszaka 10 września br. Będzie to miejsce aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, bezdomnością, długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych. Pralnia znajduje się na terenie parafii pw. NMP Częstochowskiej w Sosnowcu-Porąbce.

W uroczystości inauguracyjnej wzięli także udział m.in. Arkadiusz Chęciński - prezydent Sosnowca, Michał Stępień - dyrektor firmy TIMKEN z Sosnowca oraz poseł Mateusz Bochenek.

Nowa pralnia stanowi część wielowymiarowego wsparcia społecznego prowadzonego przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która od ponad 30 lat pomaga osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, starając się tworzyć kompleksowy system zabezpieczenia społecznego dla różnych grup społecznych.

- Uważam, że bardzo wychowawcze jest, kiedy nie tylko rozdajemy środki pomocy, ale również gdy stwarzamy możliwość zatrudnienia. W ten sposób, osoby pracujące w naszej nowej pralni, nie tylko zarabiają na siebie i swoje rodziny, ale również świadczą usługi dla wszystkich. Zachęcam, aby z tych usług korzystać. - powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Integracja społeczna osób wykluczonych społecznie, zwłaszcza na polu zawodowym, jest bardzo trudna, a czasem ze względu na brak wystarczającej liczby  miejsc pracy – wręcz niemożliwa. Osoby te często mogą i bardzo chcą pracować, ale wciąż brakuje odpowiednich miejsc pracy tworzonych według ich potrzeb. Przedsięwzięcie pozwoli również budować pozytywny wizerunek osoby wykluczonej społecznie, niepełnosprawnej na rynku pracy i pomoże walczyć z wciąż panującymi stereotypami.

- Caritas nie prowadzi pomocy jedynie na zasadzie rozdawnictwa. Dzisiejsze otwarcie pralni Caritas pokazuje, że działamy dużo szerzej, chociażby dając pracę konkretnym osobom, zatrudnionym w naszych placówkach. Zdajemy sobie sprawę, że wokół nas są osoby, które mogą być dotknięte wykluczeniem społecznym. I nie chodzi tylko o potrzebujących, ale także o osoby niepełnosprawne.

Podmiot ekonomii społecznej, jakim jest nasza nowa pralnia, pozwala właśnie takich ludzi wyłowić i dać im szansę. W ten sposób mogą się poczuć potrzebni i spełnieni - tłumaczy w rozmowie z Biurem Prasowym ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

 

Realizacja inwestycji jaką jest Pralnia Społeczna, jest pierwszą tego typu w naszym regionie, co podkreśla innowacyjność działań prowadzonych przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej w tym projekcie. Pralnia działać będzie na zasadzie spółki non for profit – podmiotu ekonomii społecznej, coraz bardziej powszechnego i popularnego wśród wielu organizacji pozarządowych. Dochód z prowadzonej działalności przeznaczany będzie na pomoc charytatywną.

- Cieszę się, że przy wsparciu wielu instytucji, w Sosnowcu powstaje kolejne dzieło. To bardzo ważne, abyśmy mogli współpracować w tym celu, aby ludzie mogli godnie żyć.

Jako mieszkaniec i prezydent Sosnowca mogę być tylko dumny, że na terenie naszego miasta mamy takich ludzi, jak ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritasu, dla którego słowo „stop” nie istnieje. Z pewnością drugim, cichym bohaterem tego dobra, które się tu dzieje, jest ks. Edward Darłak – tutejszy proboszcz, z którym już kilka lat temu rozmawialiśmy o tym miejscu, aby je ożywić. - podkreślił podczas inauguracji Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W ramach tworzenia miejsc pracy została podjęta współpraca z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia, która pomogła w stworzeniu i sfinansowaniu miejsc pracy. Znaczną część inwestycji pokryła Fundacja TIMKENA, która od wielu lat wspiera inicjatywy społeczne na terenie miast, w których posiada swoje fabryki.

- Zawsze będę miło wspominał to miejsce i ten projekt, bo jest on pierwszym, który został ukończony za mojej kadencji. Projekt został złożony w naszej fundacji w trudnym okresie pandemii, kiedy kwestie biznesowe napotykały znane wszystkim trudności. Mimo to TIMKEN się nie wahał i przyznaliśmy środki, o które wnosił Caritas. Bardzo się cieszę, że ten projekt ma na celu utworzenie dodatkowych miejsc pracy i aktywizację społeczną. - powiedział podczas inauguracji dyrektor firmy TIMKEN z Sosnowca - Michał Stępień.

rozmawiał: ks. Przemysław Lech
tekst: Caritas Diecezji Sosnowieckiej


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.