Bierzmowanie dla dorosłych
SAKRAMENT BIERZMOWANIA DOROSŁYCH
(po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej)
1. Sakrament bierzmowania osób pełnoletnich, które ukończyły szkołę ponadpodstawową, a z różnych przyczyn nie przystąpili wcześniej do tego sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego, jest udzielany po należytym przygotowaniu w Diecezjalnym Ośrodku Katechumenatu Dorosłych w kościele pw. św. Barbary w Sosnowcu.
2. Kandydaci mogą się zgłaszać telefonicznie pod nr 606 891 066 do ks. Andrzeja Polita, mailowo: katechumenat@diecezja.sosnowiec.pl lub osobiście do Diecezjalnego Ośrodka Katechumenatu Dorosłych przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu (ul. Jagiellońska 28), podając swoje dane personalne i kontaktowe.
3. Przygotowanie do bierzmowania osób dorosłych trwa ok. 3-4 miesiące.
4. Po właściwym przygotowaniu, koordynator Diecezjalnego Ośrodka Katechumenatu Dorosłych, wyznacza datę przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz przekazuje szczegóły dotyczące przebiegu liturgii.
5. W dniu bierzmowania, kandydaci wraz ze świadkami* zgłaszają się ze stosownymi dokumentami w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Tutaj też składają ofiarę na duszpasterskie dzieła Kościoła Sosnowieckiego, gdyż zgodnie z V przykazaniem mają „troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła”.
6. Kandydaci i świadkowie powinni przystąpić do sakramentu pojednania wcześniej.
7. O godzinie 10.30 rozpoczyna się modlitewno-liturgiczne wprowadzenie. Na zakończenie uroczystości każdy z bierzmowanych otrzyma pamiątkowy dyplom, który jest równocześnie świadectwem przyjęcia tego sakramentu.
8. Po bierzmowaniu w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego dokonuje się zapisu w księdze bierzmowanych, a świadectwo o przyjęciu tego sakramentu przesyła się do parafii, w której dana osoba przyjęła sakrament chrztu. Ksiądz proboszcz po otrzymaniu dokumentu ma obowiązek wpisać fakt przyjęcia bierzmowania do księgi chrztów osoby bierzmowanej lub przesłać wiadomość do parafii, gdzie bierzmowany był ochrzczony.
*Świadkowie bierzmowania.
• Zadaniem świadka bierzmowania jest troska o to, by bierzmowany wypełniał obowiązki wypływające z przyjęcia tego sakramentu.
• Według wskazań KEP, w celu zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkiem powinien być jeden z rodziców chrzestnych.
• Tam gdzie nie jest to możliwe, świadkiem bierzmowania może być osoba, która już przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej (chrzest, Eucharystia, bierzmowanie), ukończyła 16. rok życia oraz jest wierzącym i praktykującym katolikiem, prowadzącym życie zgodne z zasadami wiary (świadkiem nie mogą być zatem m.in. osoby, które lekceważą praktyki religijne albo żyją w związkach niesakramentalnych).
• Świadkami nie mogą być naturalni rodzice bierzmowanego.
• Świadek bierzmowania, przed dopuszczeniem go do pełnionej funkcji przedstawia stosowne zaświadczenie z parafii swojego zamieszkania (nie jest to świadectwo bierzmowania).
W tym celu świadek powinien zgłosić się do parafii, w której aktualnie mieszka z prośbą o zaświadczenie, że może pełnić tę funkcję, następnie dostarczyć je do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przed uroczystością bierzmowania. Do godności świadka bierzmowania nie będą dopuszczane osoby przedstawiające jedynie świadectwo bierzmowania.
• Świadek powinien wspierać bierzmowanego radą, czynem i modlitwą.
• Uroczystość bierzmowania powinien przeżywać w stanie łaski uświęcającej i razem z bierzmowanymi przystąpić do Komunii Świętej.
Zachęcamy także na stronę www.bierzmowani.pl