Dom SZILO w Czeladzi

www.szilo.org

Dyrektor:

ks. Dawid Kuczek

Kaplica z tabernakulum, 33 miejsca noclegowe, aula na ponad 100 osób oraz 3 sale konferencyjne na ok. 20 osób każda, to tylko niektóre najważniejsze fakty o Domu SZILO w Czeladzi. Należący do diecezji sosnowieckiej ośrodek już od kilku miesięcy działa, dając nowe możliwości organizowania wydarzeń duszpasterskich, ewangelizacyjnych, szkoleniowych czy konferencyjnych.

Dom SZILO przeszedł na przestrzeni ostatnich lat kapitalny remont, który pozwolił na dostosowanie obiektu do najwyższych standardów sanitarnych, bezpieczeństwa i ekologicznych. Jest też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Głównym celem podjętych prac było stworzenie w diecezji nowego miejsca, w którym różne instytucje, wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia mogłyby odbywać swoje cykliczne lub okazjonalne spotkania. Dom SZILO jest jednak również otwarty na organizację wydarzeń o charakterze świeckim.

W przestrzeni obiektu znajdują się:

- Kaplica z tabernakulum, gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament (pojemność kaplicy: 45 osób). W kaplicy znajdują się również: stacje Drogi Krzyżowej, zamykany konfesjonał, organy oraz zakrystia wyposażona w niezbędne paramenty liturgiczne.

- Duża Aula (pojemność: 100 osób na krzesełkach) ze sprzętem audiowizualnym (nagłośnienie oraz 2 duże telewizory). Nad Dużą Aulą znajduje się jeszcze balkon (pojemność: ponad 20 osób), dzięki któremu można zwiększyć liczbę osób uczestniczących w wydarzeniu na Dużej Auli.

- 3 sale konferencyjno-bankietowe (pojemność: ok. 20 osób każda). Wszystkie 3 pomieszczenia posiadają niezbędne wyposażenie: stoły, krzesła, sprzęt audiowizualny (nagłośnienie oraz telewizor/projektor multimedialny)

- 33 miejsca noclegowe w 15 pokojach z łazienkami: 5 pokoi jednoosobowych, 6 dwuosobowych, 4 studia (studio to pokój ze wspólnym wejściem i łazienką, ale oddzielnymi sypialniami po 2 łóżka w każdej).

- Jadalnia (pojemność: 45 osób) z profesjonalną kuchnią, spełniającą najnowsze wymogi higieniczno-sanitarne

- Recepcja, w której można zorganizować punkt przyjęć uczestników np. rekolekcji, szkolenia czy kursu

Co można zorganizować
w Domu SZILO?

Dom SZILO w Czeladzi ma służyć w pierwszej kolejności celom duszpasterskim i ewangelizacyjnym, ale można w nim również organizować wydarzenia o charakterze komercyjnym.

Przykładowe wydarzenia duszpasterskie, które można zorganizować w Domu SZILO:

- rekolekcje
- cykliczne spotkania modlitewne
- spotkania grup duszpasterskich
- kongregacje kierownictwa ruchów i stowarzyszeń diecezjalnych
- warsztaty liturgiczno-muzyczne
- minikoncerty i wieczory uwielbienia

Obecnie w Domu SZILO spotykają się już następujące instytucje, ruchy lub wspólnoty: Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, Rycerze Kolumba, formacja księży neoprezbiterów, Hospicjum im. św. Tomasza w Sosnowcu, czeladzka wspólnota Anonimowych Alkoholików.

Przykładowe wydarzenia komercyjne, które można zorganizować w Domu SZILO:

- jubileusze i imieniny kapłańskie (np. wspólna Msza w kaplicy, a potem posiłek na jadalni)
- bankiety związane z wydarzeniami religijnymi w rodzinie (urodziny, chrzciny, komunie, stypy itp.)
- szkolenia, konferencje, kursy dla firm i instytucji (w różnych konfiguracjach do indywidualnej negocjacji: z noclegiem, z posiłkiem, z bufetem, z przerwą kawową)
- wystawy malarstwa lub fotografii
- inne, do negocjacji

Jeśli chcesz zorganizować wydarzenie