Spotkania Małżeńskie

CHARYZMAT I MISJA W KOŚCIELE

Spotkania Małżeńskie są ruchem rekolekcyjnym i formacyjnym małżeństw, a przez to i rodziny, mającym na celu odnowienie więzi małżeńskiej. Podstawową formą pracy SM są dwudniowe weekendowe rekolekcje zamknięte prowadzone przez trzy pary małżeńskie i księdza.

Ich treścią jest dialog męża i żony, zmierzający do głębszego zrozumienia, zwiększenia wzajemnego zaufania oraz akceptacji. Nie jest on celem samym w sobie, ale prowadzi do autentycznego spotkania osób: małżonków między sobą i z Bogiem. W środowisku „Spotkań Małżeńskich" zostały wypracowane zasady dialogu, rozumianego jako sposób rozwijania więzi w rodzinie, z innymi ludźmi, jako postawa życiowa i sposób obecności w świecie.

Więcej informacji można znaleźć pod adresami: www.spotkaniamalzenskie.pl oraz www.spotkaniajaworzno.pl

SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ
OŚRODEK SPOTKAŃ MAŁŻEŃSKICH W JAWORZNIE

Poczynając od 1993 r z inicjatywy i zachęty księdza Józefa Guta, ówczesnego wikarego w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie, pary małżeńskie z Jaworzna zaczęły uczestniczyć w weekendach organizowanych przez ośrodek krakowski Spotkań Małżeńskich.

Wiosną 1995 r odbył się w parafii pierwszy cykl Wieczorów dla Zakochanych, w którym uczestniczyło blisko 30 par. Do chwili obecnej w Wieczorach dla Zakochanych oraz wyjazdowych Rekolekcjach dla Narzeczonych uczestniczyło łącznie ponad 570 par.

We wrześniu 1998 r z pomocą pary liderów z ośrodka krakowskiego odbył się pierwszy w diecezji „Weekend Małżeński". Od tamtej pory w zorganizowanych przez nasz ośrodek rekolekcjach małżeńskich uczestniczyło ponad 200 małżeństw oraz 16 kapłanów i kleryków.

Osoby duchowne uczestniczące w takich rekolekcjach pogłębiają swój dialog z Bogiem oraz pomiędzy sobą. Zdobywając doświadczenie dialogu księża mogą także wspomagać swoją posługą duszpasterstwo rodzin w ramach Spotkań Małżeńskich lub innych wspólnot.

Aktualnie nasz ośrodek tworzy 20 małżeństw animatorów oraz 5 kapłanów, pracujących w różnych parafiach diecezji. Zgodnie ze statutem, od 2004 r działaniami ośrodka kieruje Zarząd złożony z 4 małżeństw. Nasze główne kierunki działania to:

– Weekendy dla małżonków – odnowienie więzi małżeńskiej poprzez dialog. Prowadzone są przez nas zawsze w formie wyjazdowej. Rozpoczynają się w piątkowy wieczór i trwają do niedzielnego popołudnia.

– Weekendy dla Narzeczonych - Rekolekcje te przeznaczone są dla Narzeczonych oraz dla par myślących o przyszłym małżeństwie. Prowadzone są też w formie wyjazdowej. Tematem obejmują zakres kursu przedmałżeńskiego.

– Rekolekcje Wakacyjne - W miesiącach wakacyjnych, prowadzimy wyjazdowe turnusy, przeznaczone dla całych rodzin. Mają one charakter wypoczynkowo-rekolekcyjny. Przyjeżdżają na nie małżeństwa z dziećmi lub bez, ale również osoby samotne, które chcą ten czas spędzić razem z nami.

– Małe Grupy - Pierwsze rekolekcje są impulsem, początkiem drogi. Wiele małżeństw chce kontynuować doświadczenie rekolekcji w sposób systematyczny, w czasie comiesięcznych spotkań w tzw. małych grupach. Każdorazowo podczas tych spotkań omawiamy jeden temat, który zachęca nas do dzielenia się swoimi doświadczeniami, jak również do pracy nad własnymi relacjami. Obecność księdza podczas tych spotkań, wzmacnia nas duchowo i umacnia w tym, że to co robimy, jest w łączności z Panem Bogiem. Ilość małżeństw uczestniczących w spotkaniach systematycznie się zwiększa. Aktualnie w naszym ośrodku w sposób regularny, spotyka się w dwunastu małych grupach, ponad 100 małżeństw z różnym stażem małżeńskim. Nasze spotkania mają charakter przyjacielski, często po omówieniu tematu pozostajemy jeszcze, aby porozmawiać razem na inne tematy, dzięki czemu lepiej się poznajemy.

– III Niedziela - Co miesiąc w trzecią niedzielę, spotykamy się w Jaworznie Szczakowej, w parafii Świętej Elżbiety. Rozpoczynamy o 16.00 Mszą Świętą. Po mszy zapraszamy wszystkich do salki przy plebanii na spotkanie. W czasie jego trwania zapewniamy dzieciom opiekę. Spotkania miewają formę prelekcji, warsztatów, wykładów. Tematykę staramy się dopasować do naszych wspólnych oczekiwań. Na każdym spotkaniu jest czas, żeby przy herbatce i ciastku porozmawiać ze znajomymi, a także poznać nowych uczestników. Spotkania w trzecie niedziele są otwarte dla każdego.

Zapraszamy także Was – drodzy małżonkowie i narzeczeni – na spotkanie ze sobą i z Bogiem poprzez DIALOG

Aktualne terminy rekolekcji oraz kontakty do zgłoszenia uczestnictwa podane są tutaj:
www.spotkaniamalzenskie.pl/terminy