Radio eM: bp Artur w "Rozmowie Poranka" [VIDEO]

Data dodania: 2024.05.16

- Skandale i zgorszenia zawsze będą, receptą dla nas jest większa wiara – mówił w Radiu eM bp Artur Ważny, nowy biskup sosnowiecki.

Z nowym biskupem sosnowieckim rozmawialiśmy o jego pierwszych zadaniach po objęciu diecezji. Pytaliśmy o rozwiązania, jakie należy przyjąć w diecezji, w której dochodziło w ostatnich latach do skandali z udziałem duchownych.

- Ważna jest diagnoza, bo to wymaga pewnego rozeznania, żeby nie czynić pochopnych ruchów. Historia Kościoła pokazuje, że tak jak jednostki niszczyły rzeczywistość społeczną, tak mogą ją też odbudowywać. Liczę na wyjątkowych ludzi, których już spotykam w diecezji, ale trzeba też dbać o systemową odnowę – powiedział bp Artur Ważny.

Jakie działania zamierza podjąć nowy biskup sosnowiecki w odpowiedzi na problemy w diecezji?

- Patrząc na przykre skutki, które widzieliśmy, to myślę, że bierze się to ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi. To wpływa na naszą tożsamość, a kiedy znamy naszą tożsamość, to wiemy, co mamy robić. Jeśli ludzie nie wiedzieli, kim są, to robili różne dziwne rzeczy. Trzeba ten proces odwrócić, trzeba wrócić do źródła – mówił gość Radia eM.

Pytaliśmy również, czy biskup sosnowiecki dopuszcza możliwość, że zostaną ujawnione kolejne trudne informacje.

- Ewangelia jest zawsze Dobrą Nowiną. Skandale, zgorszenia zawsze będą. Biada tym, przez których przychodzą, ale zawsze będą. Pewnie należy się spodziewać, że tu i ówdzie coś jeszcze się pojawi. Receptą dla nas jest większa wiara – mówił bp Artur Ważny.

Robert Passia
Radio eM 107,6 FM

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.