Jubileusz 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej - informacje

Data dodania: 2022.01.22

Diecezja Sosnowiecka świętuje w tym roku 30 lat swojego istnienia. Rok 2022 będzie więc przeżywany jako diecezjalny jubileusz i czas dziękczynienia za wszelkie dobro duchowe i materialne, które stało się udziałem sosnowieckiego Kościoła partykularnego.

Świętowanie Jubileuszu 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej będzie w sobie łączyć wymiar religijny i patriotyczny. Hasłem jubileuszowych obchodów będą słowa „W Krzyżu – miłości nauka”, zaczerpnięte z dobrze znanej pieśni pasyjnej „W Krzyżu cierpienie”.

Najważniejszym wydarzeniem łączącym modlitewnie wszystkie parafie stanie się Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego. Każda wspólnota parafialna w Diecezji Sosnowieckiej będzie gościła w kościele krucyfiks, który w swoich dłoniach trzymał św. Jan Paweł II podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Miała ona miejsce 25 marca 2005 r. czyli dokładnie w 13. rocznicę ustanowienia Diecezji Sosnowieckiej.

Św. Jan Paweł II ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w tamtej Drodze Krzyżowej osobiście. Jednoczył się jednak z wiernym za pośrednictwem telewizji oraz przytulając i całując Krzyż. Właśnie ten krucyfiks będziemy mogli uczcić osobiście, dziękując Bogu za jego nieskończoną miłość, która nie cofnęła się nawet przed cierpieniem i oddaniem za nas życia.

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym. Rok 2022 to także 100. rocznica ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski, które było zwieńczeniem trzech Powstań Śląskich (1919-1921).

Chcemy w tym roku przypomnieć o roli Zagłębia i jego mieszkańców w dziele przyłączenia Śląska do Macierzy. Dzięki materiałom edukacyjnym i wydarzeniom odbywającym się pod hasłem „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali” będziemy wspólnie odkrywać ważne, choć czasem zapomniane, karty śląsko-zagłębiowskiej historii.

Mamy nadzieję, że przeżywanie Jubileuszu 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej odnowi w nas miłość do Boga i do naszej Ojczyzny.

W tym miejscu będzie można znaleźć bieżące informacje dotyczące jubileuszowych wydarzeń i inicjatyw. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany i uzupełniany.

Ks. Przemysław Lech
Biuro Prasowe
Diecezji Sosnowieckiej

Diecezjalna peregrynacja
Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego

1) DEKRET zarządzający Peregrynację

2) INSTRUKCJA o przebiegu Peregrynacji

3) GRAFIK Peregrynacji w parafiach

4) MODLITWA o owoce Peregrynacji (tekst)

5) KONSPEKTY KATECHEZ przed Peregrynacją

6) KSIĘGA CELEBRACJI (pdf)

7) Wielkopiątkowy Krzyż Papieski (video)

- Czym jest?
- Jak powstał?
- Jak trafił w ręce św. Jana Pawła II?

8) FOTOGALERIE z Peregrynacji

Materiały z cyklu:

"W hołdzie poległym powstańcom śląskim
i Zagłębiakom, którzy im pomagali"

1) Prof. Dariusz Nawrot: Zagłębie Powstań Śląskich (1919-1921)

Prof. Dariusz Nawrot w materiale video opowiada o pierwszym pomniku ku czci poległych powstańców śląskich, który został wzniesiony w Zagłębiu. Gdzie? Zapraszamy do oglądania:

2) Prof. Dariusz Nawrot: Sytuacja przed I powstaniem śląskim

Gdy w 1918 r. I wojna światowa kończy się kapitulacją Niemiec, na Śląsku rozpoczynają się przygotowania do walki o włączenie regionu do Polski.

3) Prof. Dariusz Nawrot: Zagłębie jedną z aren walk powstańczych

10 marca 1919 roku oddział zwiadowców niemieckich wtargnął na teren kopalni „Saturn” w Czeladzi, który obsadzał pododdział 7. pułku piechoty Legionów.

4) Prof. Dariusz Nawrot: Wybuch I powstania śląskiego

Na wieść o pierwszych walkach 17 sierpnia 1919 r. Komitet Wykonawczy Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w Bytomiu wydał rozkaz rozpoczęcia powstania.

5) Prof. Dariusz Nawrot: Zagłębie Dąbrowskie wobec I powstania śląskiego – miejsce walk

Od pierwszych dni I powstania także Zagłębie Dąbrowskie stało się miejscem starć.

6) Wydział Katechetyczny w Sosnowcu: Diecezjalne konkursy z racji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski

- Konkurs na projekt znaczka pocztowego

Termin: marzec 2022 r.

- Konkurs plastyczny na replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska w Sosnowcu

Termin: maj 2022 r.

- Konkurs na Zagłębiowski plakat plebiscytowy (szczegóły podamy później)

Adresaci: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Termin: październik 2022 r.

- Konkurs wiedzy dla uczniów szkół ponadpodstawowych w hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali (szczegóły podamy później)

Adresaci: uczniowie szkół ponadpodstawowych
Termin: październik 2022 r.

- Konkurs na esej popularnonaukowy dla dorosłych w hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali
(szczegóły podamy później)

Adresaci: dorośli (osobna kategoria 60+)
Termin: listopad 2022 r.