Wszyscy wspierają hospicjum!

Nie ustają wysiłki sosnowieckiego hospicjum, aby pozyskać środki na dokończenie budowy nowej placówki – pierwszego stacjonarnego hospicjum w Zagłębiu, które wspomoże najciężej chorych mieszkańców naszej diecezji. O ile znajdą się sponsorzy, którzy przekażą pieniądze w formie datków i 1% podatku, hospicjum zostanie otwarte już 2 listopada. Dzięki życzliwości sosnowieckiego Komendanta Policji, insp. Dominika Łączyka, ulotki i plakaty zachęcające do przekazania procentu podatku na hospicjum trafią do wszystkich komisariatów w Sosnowcu.

"W życiu zderzyłem się z chorobą nowotworową swoich najbliższych i wiem, jak ważne jest wsparcie hospicjum. Będę starał się rozpropagować tę inicjatywę wśród policjantów i ich rodzin oraz informować, że na ten właśnie cel mogą przekazać swój 1%. Policja służy lokalnemu społeczeństwu i widzi ich problemy – można powiedzieć, że poparcie tej inicjatywy wynika nie tylko z porywu serca, ale i rozsądku i stanu wiedzy. Jako Policja chętnie włączamy się w wiele akcji profilaktycznych, ale także charytatywnych" – powiedział insp. Łączyk.

Sosnowieccy policjanci włączyli się w akcję informacyjną, bowiem wykonując na co dzień swoje zadania nierzadko spotykają się z przykładami tragedii ludzkiej. Dążąc do podnoszenia swych kwalifikacji starają się na bieżąco uzupełniać wiedzę na temat form pomocy ze strony organizacji społecznych. Policjanci na co dzień współpracujący z organizacjami (nie tylko państwowymi i samorządowymi, ale również właśnie społecznymi) to najczęściej policjanci dzielnicowi. Wszyscy oni są w stanie podać szereg przykładów na to, jak wykonując swe zadania trafiali do osoby wymagającej natychmiastowej opieki paliatywnej. Niejednokrotnie zdarzało się, że osoba taka była pozostawiona bez opieki i pomocy, bowiem nie mając nikogo bliskiego i nie posiadając wiedzy na temat dostępnych form pomocy, o wsparcie takie nigdy się nie zwróciła. Policjanci mają również świadomość, jak wiele osób pomocy takiej wymaga, a jak relatywnie niewiele jest miejsc, gdzie można ją uzyskać. Wiedzą też, jak wiele osób wciąż nie korzysta z możliwości przekazania 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Właśnie dlatego zdecydowali się włączyć w akcję informującą o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz wsparcia budowy Sosnowieckiego Hospicjum – przykłady na to, jak bardzo jest ono potrzebne, napotykają niemal codziennie w swojej służbie.

Środki na budowę przekazał też Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który z uwagą śledzi postępy przy powstawaniu nowej placówki. Na prośbę prezes hospicjum, Małgorzaty Czapli, poparł on także zwrócenie się do Zakonu Rycerzy Kolumba, o pomoc w sfinansowaniu wyposażenia kaplicy.

Hospicjum znalazło też kolejne wsparcie osobowe – kierownikiem ds. inwestycji został Krzysztof Madejczyk.

Przypomnijmy, że na potrzeby hospicjum miasto (za 1% wartości) przekazało budynek dawnej szkoły przy ul. Hubala-Dobrzańskiego 131. W lipcu podpisano i wmurowano akt erekcyjny, a od października ruszyła przebudowa obiektu wraz z dobudowaniem nowej części. Opiekę i pomoc znajdzie tu 25 chorych w systemie całodobowym i kolejnych kilkudziesięciu w salach pobytu dziennego i oddziale rehabilitacji. Hospicjum wspomoże też chorych, którzy po operacji są szybko wypisywani ze szpitala, a muszą nauczyć się żyć z nowym obciążeniem, np. stomią. Kilkudniowy pobyt pozwoli im dojść do siebie oraz wyposaży w wiedzę niezbędną do godnego życia. Nowy budynek pomieści też biura, centrum wolontariatu, blok żywienia i wypożyczalnię sprzętu. Na zewnątrz przygotowany zostanie piękny park z alejkami, oczkiem wodnym, altaną i fontanną oraz spory parking. W dalszym ciągu pacjenci będą też wspomagani opieką domową – obecnie z tej formy korzysta ponad 150 osób.

Koszt całej inwestycji to ponad 9,5 miliona, z których 5,5 mln pochodzi ze środków z Unii Europejskiej. Choć większość brakujących środków jest już zebrana jednak ciągle potrzeba ok. miliona złotych.

Aby przekazać 1% swojego podatku wystarczy w roczne zeznanie podatkowe wpisać numer KRS 0000056797. Pomóc można też przelewając dowolną kwotę na konto hospicjum lub biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych, z których dochód przeznaczony jest na budowę i wyposażenie placówki. Najbliższą szansą będzie wystawiany 5 lutego w sosnowieckiej Muzie spektakl "The Matura Story".


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.