KEP: spotkanie odpowiedzialnych za formację kapłańską

Data dodania: 2024.06.20

O potrzebie wiernego trzymania się Słowa Bożego i uważności na aktualną sytuację człowieka mówili uczestnicy 6. ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się 20 czerwca w Sekretariacie KEP w Warszawie. Diecezję sosnowiecką reprezentował ks. Marcin Lech, koordynator ds. formacji kapłańskiej.

„To już jest szósta nasza sesja. Do tej pory zajmowaliśmy się takimi zagadnieniami, jak tożsamość kapłańska, konteksty życia kapłańskiego, czy etapy rozwoju. Dzisiaj chcemy zebrać te doświadczenia i poszukiwać modelu całościowego formacji, aby potem w świetle tego opracować szczegóły” – mówił bp Damian Bryl, przewodniczący działającego przy Komisji Duchowieństwa KEP Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przed rozpoczęciem spotkania odpowiedzialnych za formację kapłańską. „Bardzo nam zależy, żeby trwające prace, na które są zaproszeni wszyscy zajmujący się formacją stałą w naszej ojczyźnie, były dobrą inspiracją dla naszych kapłanów, ich rozwoju, ich dojrzewania” – dodał.

Jak podkreślił sekretarz Zespołu, ks. Tomasz Trzaskawka, spotkanie miało na celu zobaczenie koncepcji formacji stałej prezbiterów w szerszym kontekście formacji chrześcijańskiej, by na tym tle określić elementy wspólne i konieczne dla kapłanów. „Widzimy konieczność, żeby w punkcie wyjścia formacji prezbiterów było wierne trzymanie się Objawienia Bożego, Słowa Bożego i codzienne rozeznawanie Go, a równolegle uczenie się uważności na aktualną kulturę, wydarzenia i na sytuację człowieka w tej kulturze” – powiedział ks. Tomasz Trzaskawka. Podkreślił, że chodzi o to, by w codziennych sytuacjach w życiu prezbitera dochodziło do spotkania tych dwóch rozeznań: życia w odniesieniu do Słowa i do człowieka. „Na tym chcemy osadzić koncepcję formacji” – powiedział.

Wspólną debatę na temat formacji prezbiterów poprzedziła prezentacja przygotowana przez dogmatyków: ks. dr. Grzegorza Strzelczyka, adiunkta Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr Magdalenę Jóźwik, odpowiedzialną m.in. za projekty formacyjne w Archidiecezjalnym Centrum Formacji Pastoralnej w Katowicach.

„Zależało nam na tym, żeby przedstawić formację jako towarzyszenie procesowi wzrostu człowieka w relacji z Panem Bogiem, którego celem jest zjednoczenie z Bogiem i świętość rozumiana w integralny sposób” – podkreśliła dr Jóźwik. Dodała, że dojrzewanie w człowieczeństwie, w relacjach z innymi ludźmi i Panem Bogiem czyli dążenie do świętości łączy się ze źródłem, którym są: Słowo Boże i sakramenty, ale też kultura i sytuacja, w jakiej jako ludzie żyjemy, ludzka kondycja.

Ks. dr Grzegorz Strzelczyk podkreślił, że bycie księdzem to powołanie specyficzne, dlatego, jeżeli mówimy o posłudze prezbiterów, elementy formacyjne są sformatowane tak, aby to konkretne powołanie wesprzeć. „Ksiądz idealny powinien być świadomy swojej nieidealności” – podkreślił ks. Strzelczyk. Jak dodała dr Jóźwik, powinien też mieć świadomość swojego człowieczeństwa. „Żeby ten wymiar duchowy się rozwijał, człowieczeństwo powinno również być zaopiekowane” – powiedziała.

Opinie zebrane podczas szóstej ogólnopolskiej sesji na temat formacji prezbiterów w Polsce będą stanowić punkt odniesienia podczas dalszych prac Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce i w przygotowaniu aktualnych wskazań dla życia, formacji i posługi prezbiterów.

Kolejnym etapem refleksji będzie wrześniowa sesja Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej działającej przy Komisji Duchowieństwa. Skupi się ona na koncepcji formacji prezbiterów diecezjalnych i na drodze wzrostu młodych księży.

Do udziału w sesjach, które odbywają się w Warszawie od początku 2023 roku, zaproszeni są prezbiterzy z całej Polski, a zwłaszcza odpowiedzialni za stałą formację kapłańską w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, pracownicy kurii diecezjalnych i instytutów formacji kapłańskiej, przedstawiciele wydziałów teologicznych oraz wychowawcy z seminariów duchownych i domów zakonnych.

ks. Tomasz Trzaskawka, sekretarz Zespołu/ BP KEP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.