Czeladź: Diecezjalna Pielgrzymka Chorych

Data dodania: 2024.09.12

Kościół pw. św. Stanisława BM w Czeladzi po raz kolejny stał się celem Diecezjalnej Pielgrzymki Chorych, którzy 11 września wypraszali łaskę zdrowia i ulgi w cierpieniu za pośrednictwem Matki Bożej Pocieszenia.

Mszę świętą poprzedziła prelekcja wygłoszona przez Czesława Ryszkę, dotyczącą aktualności kultu św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, zatytułowana: „Po ratunek do św. Andrzeja Boboli”.

Eucharystii sprawowanej o godz. 11:00 przewodniczył bp Artur Ważny, a w koncelebrze znaleźli się m.in. ks. Mirosław Sołtysek – dziekan czeladzkiego dekanatu oraz kapelani szpitali z terenu diecezji sosnowieckiej. Gospodarzem wydarzenia był proboszcz parafii – ks. Jarosław Wolski.

W wygłoszonej homilii sosnowiecki ordynariusz poruszył m.in. temat przebaczenia:

- „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią.” Kiedy tak cierpimy w samotności w domu, często oczekujemy, że nas odwiedzi syn, córka, może wnuki, może sąsiedzi czy ksiądz z Panem Jezusem. I gdy tego nie ma, rozpoznajemy, że rodzi się w naszym sercu jakiś żal, niechęć, pretensja. Mamy niezdrowe relacje, pojawiają się jakieś rysy na naszych więziach z bliskimi. Ale właśnie Jezus nas uczy, żebyśmy przebaczyli. Podpowiada nam, że ważniejsze jest, aby mieć dobre relacje z Bogiem i z ludźmi, bo one tak naprawdę zostają i one będą świadczyć o nas po drugiej stronie życia. Więc warto popatrzeć nasze serce. Poprosić Ojca: „sam nie jestem w stanie, Ojcze, Ty przebacz im, bo nie wiedzą co czynią, daj mi takie wolne serce od gniewu, od złości, od nieprzebaczenia”. – mówił bp Ważny.

W czasie Mszy świętej Biskup razem z kapłanami udzielili chorym sakramentu namaszczenia chorych, a po zakończonej Eucharystii wszyscy uczestnicy wydarzeni zostali zaproszeni na poczęstunek zorganizowany na placu przykościelnym.

W czeladzkiej świątyni pw. św. Stanisława MB od XVII w. istnieje kult Matki Bożej Pocieszenia. Dekret zezwalający na publiczne oddawanie czci Najświętszej Maryi Pannie w Jej wizerunku wydał 5 maja 1651 r. biskup krakowski Piotr Gembicki. Kult trwał nieprzerwanie do 1923 r., a jego odnowienie nastąpiło w 1988 r. z udziałem metropolity częstochowskiego Stanisława Nowaka.

Tradycja pielgrzymowania ludzi chorych do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi ma swój początek wraz z utworzeniem Diecezji Sosnowieckiej w 1992 r., kiedy proboszczem w kościele pw. św. Stanisława BM był ks. Mieczysław Oset.

ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.