Ukazał się słownik biograficzny zmarłych księży

Data dodania: 2024.09.14

W ostatnim czasie ukazała się książka "Słownik biograficzny zmarłych księży diecezji sosnowieckiej", autorstwa ks. Marcina Słodczyka. Dokumentuje ona życie i działalność duchownych związanych z diecezją. Książka obejmuje biografie kapłanów, którzy pełnili swoją posługę od momentu powstania diecezji w marcu 1992 roku aż do kwietnia 2024 roku.

Uwzględnia ona okres posługi dwóch biskupów diecezjalnych: Adama Śmigielskiego SDB (1992–2008) i Grzegorza Kaszaka (2009–2023), jak również czas zarządzania diecezją przez administratorów apostolskich: biskupa Piotra Skuchę (2008–2009) i arcybiskupa Adriana Galbasa SAC (2023–2024).

Książka zawiera biogramy 126 duchownych, opisując ich daty i miejsca urodzenia, parafie rodzinne, wykształcenie oraz święcenia kapłańskie. Czytelnik znajdzie informacje o przebiegu ich pracy w charakterze wikariuszy i proboszczów, a także o pełnionych funkcjach w diecezji. Dla wielu kapłanów uwzględniono również nadania tytułów kościelnych oraz daty przejścia na emeryturę i miejsce spędzania ostatnich lat życia.Każdy biogram kończy się informacją o dacie śmierci i miejscu pochówku.

Publikacja w formie książkowej była pamiątką tegorocznej pielgrzymki duchownych do sanktuarium św. Jana Vianneya w Czeladzi na początku sierpnia.

Publikacja w wersji elektronicznej jest dostępna na stronie Repozytorium Instytucjonalnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod linkiem https://hdl.handle.net/20.500.12153/7992

/bpds