Czeladź: obchody Dnia Niepodległości

Data dodania: 2024.11.14

Parafia pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi, jak co roku, uroczyście świętowała obchody Dnia Niepodległości.

Na Mszy Świętej dnia 11 listopada o godzinie 10 zebrali się przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele, a także poczty sztandarowe szkół i organizacji miejskich, by wspólnie dziękować za lata niepodległości i prosić o dalsze błogosławieństwo i opiekę w tych niespokojnych czasach, gdy za naszą granicą toczy się okrutna wojna. Zgromadzonych powitał i Eucharystii przewodniczył gospodarz miejsca – ks. Jarosław Wolski. Spotkanie dodatkowo uświetniła muzyka orkiestry miejskiej, a także obecność służb mundurowych, harcerzy i klasy mundurowej z ZSOiT w Czeladzi.

W czasie swej homilii celebrans podkreślił, jak ważne było odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Zawdzięczamy to wielkim Polakom walczącym o wolność i niepodległość. Byli nimi działacze polityczni z początku XX wieku. Jednak historia toczy się dalej i w kolejnych latach również musieliśmy walczyć o pełnię wolności w czasach komunizmu. Wtedy jedną z najważniejszych postaci stał się święty Jan Paweł II, który o tę wolność walczył słowem. Nasze, jakże niełatwe, dzieje pokazują, że Polacy zawsze byli zdolni walczyć o swą Matkę-Ojczyznę.

My też musimy stale zabiegać o wolność i stać na jej straży, bowiem wolności nie można posiadać, lecz stale trzeba ją tworzyć. Należy zadać sobie pytanie, czy w odpowiedni sposób z niej  korzystamy i czy ta wolność nie jest tylko pozorna, prowadząc tym samym do wewnętrznego zniewolenia. Wszak podważanie fundamentów małżeństwa i rodziny pod pozorem wolności jest niszczeniem społeczeństwa. Musimy wychowywać młode pokolenie do dojrzałej wolności, by ustrzec je od zniewolenia i nieprawości. Wiadomo bowiem, że zagrożenie zewnętrzne jest mniejsze, gdy społeczeństwo jest wewnętrznie wolne. Na przestrzeni wieków nie zniszczono naszej państwowości, gdyż jako Polacy czuliśmy się wewnętrznie wolni i niezmiennie dążyliśmy wszystkimi siłami do wolności zewnętrznej. Dlatego ważne jest, by całe społeczeństwo wzięło odpowiedzialność za naszą Matkę-Ojczyznę i wspólnie budowało silne podwaliny ładu moralnego i społecznego.

Po zakończonej Eucharystii ksiądz proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom. Następnie przy dźwiękach pieśni patriotycznych wyruszył pochód na plac Konstytucji, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Pod pomnikiem poświęconym czeladzianom, którzy oddali swe życie w obronie ojczyzny złożone zostały kwiaty, by uhonorować naszych bohaterskich przodków.

relacja: Agnieszka Babio & ks. Andrzej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.