Będzin: błogosławieństwo wdowy
- Jesteśmy świadkami niezwykłego obrzędu – poświęcenia pani Ani jako wdowy. W ten sposób jeszcze ściślej będzie zjednoczona z swoim mistrzem – Jezusem Chrystusem – mówił bp Grzegorz Kaszak w święto Ofiarowania Pańskiego w parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie. W tym dniu przewodniczył obrzędom uroczystego błogosławieństwa wdowy - p. Anny Koczur.
Jak wskazał biskup – jest to akt, który ma pozwolić na jeszcze głębszą relację z Bogiem poprzez poświęcenie się Jemu. Przywołał także sens obchodzonego święta Ofiarowania Pańskiego. Zaznaczył, że spośród osób obecnych w świątyni Jezusa rozpoznały osoby, które miały w sobie Ducha Świętego. Przywołał również postać starca Symeona stwierdzającego, że jest to „światłość na oświecenie pogan”. Symbolem tego są świece przynoszone do kościołów 2 lutego.
- Zobaczmy, że kiedy wspominamy tamto wydarzenie ze świątyni jest mowa o Panu Jezusie, o Matce Bożej i o starcu Symeonie. Ale jest również jeszcze ktoś. To prorokini Anna. Zostaje opisana w krótkich i zwięzłych słowach. Prorokini to osoba poświęcona Panu Bogu, ta która mówi w Jego imieniu. Ukazuje ludziom rzeczy, o których nie mają pojęcia - powiedział bp Grzegorz Kaszak.
Powołał się także na Pismo Święte, które mówiło, że Anna była wdową w podeszłych latach.
- Czemu się poświęciła? Ewangelia mocno to podkreśla. Co ona robiła? Jej życie jako wdowy charakteryzuje w dwóch słowach: post i modlitwa - powiedział biskup wskazując, że postem i modlitwą można wyrzucać nawet złe duchy.
Po kazaniu zebrani wierni odśpiewali hymn do Ducha Świętego, a biskup odczytał uroczystą formułę błogosławieństwa wdowy. Następnie zostały wręczone znaki pobłogosławionego wdowieństwa, czyli krzyż i księga Liturgii Godzin. Pobłogosławiona wdowa odmówiła modlitwę za swojego zmarłego męża.
Aktualnie w diecezji sosnowieckiej jest jedna dziewica konsekrowana. Natomiast trzy są w trakcie formacji, za którą dopowiada ks. Dariusz Kubka SAC, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Formacją wdów zajmuje się ks. Paweł Nowak, który jest równocześnie penitencjarzem diecezjalnym. Obecnie mamy trzy wdowy konsekrowane.
Wdowy podejmują się różnego rodzaju posług w Kościele. Pracują zawodowo, działają przy parafii, w różnych kościelnych ruchach i żyją w świecie jak osoby świeckie.
tekst: Mikołaj Wójtowicz