Diecezjanki finalistkami Konkursu Wiedzy Biblijnej

Data dodania: 2024.06.13

W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie, odbył się etap centralny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W tym roku, zakres tematyczny obejmował Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie, wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami i słownikiem pojęć.

Diecezję sosnowiecką reprezentowały trzy uczennice ze szkół ponadpodstawowych, laureatki drugiego etapu:

1) Anna Kutek - tegoroczna maturzystka z IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu,  katecheta pani Anna Matusewicz.

2) Zuzanna Budzik - uczennica klasy trzeciej z II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej, katecheta pani Milena Stasikowska.

3) Urszula Jureczko - pierwszoklasistka z IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu, katecheta pani Małgorzata Bryzik.

Wszystkie trzy uczestniczki otrzymały tytuły Finalisty 28. OKWB, zdobywając więcej niż połowę punktów z części pisemnej konkursowych eliminacji. Zarówno Ania, jak i Zuzia, w konkursie biblijnym wzięły udział po raz trzeci! Zuzia -  tytuł Finalisty, otrzymała właśnie po raz trzeci, Ania - po raz drugi. Warto przypomnieć, że Ania Kutek z IV LO w Sosnowcu, w ubiegłym roku, została laureatką XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej w Pelplinie i jako jedyna reprezentowała naszą diecezję w finale.

„Poczuj radość Ewangelii!” - to wezwanie od wielu lat przyświeca organizatorom Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, a jego celem nadrzędnym jest propagowanie postawy otwartości na Słowo Boże, gotowości i odwagi przyjęcia go do własnego życia i głoszenia Chrystusa i orędzia o zbawieniu, innym ludziom. „Nie wystarczy słuchać Słowa, ale należy je wypełniać - sobą i swoim życiem” - głosił bp Andrzej Przybylski w homilii skierowanej do ponad 120 uczestników konkursu i ich opiekunów, zgromadzonych w Bazylice NMP w Niepokalanowie.

Wielki Finał OKWB, to nie tylko wspólna Eucharystia i nabożeństwa, to także spotkania z ciekawymi ludźmi, świadkami wiary, projekcje filmowe i koncerty uwielbienia. W tym roku gościem specjalnym był pan Jan Sobierajski - reżyser filmu „Powołany 2”, który podzielił się z młodymi swoim świadectwem życia i wiary. Nasze uczennice przez udział w tegorocznym konkursie są jeszcze bardziej przekonane, że na pewno warto słuchać Słowa i pogłębiać swoją wiedzę o Bogu i drugim człowieku, zwłaszcza w obecnych czasach. Konkurs biblijny to przede wszystkim RELACJA, a nie rywalizacja – jak podkreślają nauczyciele religii.

Wydział Katechetyczny w Sosnowcu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.