Olkusz: 50-lecie święceń ks. Mieczysława Miarki

18 maja 2025, podczas Mszy świętej o godz. 13.00, wspólnota Parafii przy Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu przeżywała Rocznicę 50 lat Kapłańskiej Posługi swego proboszcza księdza Prałata Mieczysława Miarki. W tym Jubileuszu wybrzmiała pieśń wdzięczności – za każdy sprawowany Sakrament, za każde słowo homilii, za godziny spędzone w konfesjonale, za modlitwę, ofiarę i troskę o Kościół. Modlitwa wdzięczności za Dar Kapłaństwa połączona została z modlitwą prośby o dalsze Błogosławieństwo dla Księdza Jubilata.
Przewodniczył tej wyjątkowej Eucharystii proboszczolkuskiej Bazyliki ks. Mieczysław Miarka, dziękując Panu Bogu za 50 lat Kapłaństwa. W koncelebrze uczestniczyli: dziekan olkuski ks. Henryk Chmieła – proboszcz Parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu – który wygłosił stosowną, budującą homilię, a sprawował tę Eucharystię w intencji Ojca Świętego Leona XIV w dniu inauguracji jego Pontyfikatu i za wszystkich obecnych na uroczystości Jubileuszu w olkuskiej Bazylice; ks. Antoni Mańka, sprawujący Mszę św. o nowe powołania kapłańskie i zakonne; ks. Grzegorz Woszczek – za wszystkich spotkanych podczas służby kapłańskiej Księdza Prałata Jubilata, o Boże Błogosławieństwo dla nich i ich rodzin, w tym dla rodziny Księdza Jubilata; ks. Paweł Gielec – za wszystkich zmarłych nauczycieli, wychowawców, profesorów, kapłanów, znajomych i biskupów; ks. Tomasz Karaś – za wszystkich zmarłych z rodziny Księdza Prałata Jubilata (w tym zajego rodziców Apolonię i Mieczysława).
Obecny był burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik wraz z Małżonką. Przybyła rodzina ks. Prałata M. Miarki oraz licznie zgromadzeni parafianie, wierni. Modlitwę uświetniły muzycznie dwa chóry parafialne – męski, pod dyrekcją Jana Kućmierczyka i mieszany pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka, a także organista Maciej Semla, zasiadający przy olkuskich organach HansaHummla. Obecni byli też m.in. kapłani: wicedziekan olkuski ks. kan. Stanisław Parkita – proboszcz Parafii pw. św. Barbary w Olkuszu, ks. proboszcz Grzegorz Gołuszka z Parafii pw. Dobrego Pasterza w Olkuszu, ks. Edward Sztama (emeryt) – który był obecny na prymicjach Księdza Jubilata 50 lat temu, ks. Piotr Janiczek – reprezentujący byłych wikariuszy, współpracowników. Przybyli kapłani dekanatu, parafii oraz goście.
Na początku Burmistrz Olkusza, przedstawiciele duchowieństwa, kapłanów, na czele z Księdzem Dziekanem i innymi księżmi proboszczami olkuskich Parafii, przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza, wspólnot i grup parafialnych, służb mundurowych oraz wiernych złożyli Księdzu Jubilatowi głębokie, z serca płynące życzenia. Ksiądz Prałat dziękował i wygłosił krótkie jubileuszowe słowo.
* * *
„Zrozumieć czym jest Kapłaństwo i kim jest kapłan można tylko wtedy, gdy patrzy się oczyma wiary – powiedział w homilii Ks. Dziekan H. Chmieła. – Bo trzeba najpierw patrzeć na Jezusa Chrystusa – Najwyższego i Wiecznego Kapłana, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali Łaskę po Łasce (…). Chrystus wraz z Apostołami w Wieczerniku - tam po raz pierwszy przemienia chleb i wino w Swoje Ciało i Krew”.
- To czyńcie na Moją pamiątkę – słowa te, z Wieczernika, są fundamentem powołania kapłańskiego, które jest służbą Kościołowi, poprzez celebrowanie Eucharystii i innych Sakramentów.
„Święty Jan Paweł II w adhortacji „PastoresDabo Vobis” – Dam Wam Pasterzy według Mego Serca – przypominał nam, że Kapłaństwo to dar, ale także tajemnica. Kapłani są powołani do naśladowania Chrystusa w Jego Posłudze, Miłości i Ofierze”.
* * *
Ksiądz Dziekan dodał, że Jezus Chrystus swoim Kapłaństwem obdarzył i Księdza Jubilata: - Jezus poprosił Cię o wszystko – zwrócił się ks. dziekan H. Chmieła do ks. proboszcza M. Miarki. – Księże Prałacie, rozpocząłeś Eucharystię od przypomnienia, że jesteśmy w Roku Jubileuszowym i że jesteśmy zaproszeni do obchodzenia Jubileuszu. A kiedy popatrzyłem na Twoje lata życia, to dostrzegłem, że jesteś Jubileuszowym Bożym Szczęściarzem… . Rok Jubileuszowy – Rok Święty, to w tradycji chrześcijańskiej przede wszystkim Rok szczególnej Łaski, przypominający, że wszystkie istoty ludzkie i cały wszechświat, w nieprzerwanym ciągu dziejów, pochodzą od Boga, od Boga zależą i do Boga zmierzają. Ksiądz Prałat urodził się 1950-go roku – w Roku Jubileuszowym, na terenie Diecezji Częstochowskiej, która obchodziła wtedy 25 lat istnienia. W 1968 roku maturzysta Mieczysław rozpoczyna pierwszy rok studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Studia na drugim roku przerywa powołanie do ludowego wojska polskiego. W latach 1969 – 1971 służba wojskowa w kleryckiej jednostce Szczecin Podjuchy. Po powrocie z wojska kontynuacja studiów w Seminarium w Krakowie, zwieńczona 18-go maja 1975 roku – w Roku Jubileuszowym – Święceniami Kapłańskimi w Katedrze Częstochowskiej z rąk Biskupa Stefana Bareły, a Diecezja Częstochowska obchodziła wtedy 50-lecie istnienia. Ponadto 18 maja – roku 1920 - urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła – święty Jan Paweł II.A obecnie - 18 maja 2025 roku - inauguracja Pontyfikatu przez papieża Leona XIV. I tego samego dnia w Bazylice olkuskiej Złoty Jubileusz Twego Kapłaństwa.
W 1983 roku Ksiądz Prałat rozpoczyna, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, odpowiedzialną służbę kapłańską w tworzeniu nowej Parafii w Będzinie na Osiedlu Zamkowym i budowę kościoła pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej, zleconą przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę i podtrzymaną przez częstochowskiego biskupa Stanisława Nowaka. A od 1992 roku, już w strukturach diecezji sosnowieckiej, z Błogosławieństwem biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego.
Rodzinna archidiecezja częstochowska w 2000 roku obchodziła 75 lat – obecnie sto - istnienia i od 1992 roku jest Metropolią do której należy Diecezja Sosnowiecka. Bullą „Spes non confundit” – „Nadzieja nie zawodzi” - Papież Franciszek ogłasza Jubileuszowy Rok 2025. Sto lat istnienia rodzinnej archidiecezji częstochowskiej i 50 lat Kapłaństwa Księdza Prałata. Czy nie jesteś Jubileuszowym Bożym Szczęściarzem? – tyle Jubileuszy na drodze Twego życia i Kapłaństwa.
Od 2010 roku – czyli przez ostatnie 15 lat - w Olkuszu, w Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, jako proboszcz i prepozyt Kapituły Olkusko-Pilickiej. W obecnym Roku Świętym proboszcz kościoła jubileuszowego.
* * *
Ks. dziekan H. Chmieła przytoczył też m.in. słowa papieża Leona XIV z pierwszej homilii do kardynałów: - Również dzisiaj nie brakuje kontekstów, w których wiara chrześcijańska jest uważana za coś absurdalnego, przeznaczonego dla osób słabych i mało inteligentnych… .Brak wiary często pociąga za sobą dramaty, takie jak utrata sensu życia, zapomnienie o miłosierdziu, naruszanie godności osoby ludzkiej w jej najbardziej dramatycznych formach, kryzys rodziny i wiele innych ran, przez które cierpi nasze społeczeństwo – i to niemało. Również dzisiaj nie brakuje kontekstów, w których Jezus, choć ceniony jako człowiek, jest sprowadzany jedynie do roli charyzmatycznego lidera lub super-człowieka, i to nie tylko wśród niewierzących, ale także wśród wielu ochrzczonych, którzy w ten sposób kończą, żyjąc na tym poziomie w faktycznym ateizmie.
- Księże Prałacie, nie odpoczywałeś ani przez całe życie kapłańskie, ani przez ostatnie 15-cie lat, ale jesteś dla nas gorliwym kapłanem – kontynuował ks. H. Chmieła. - Podczas pogrzebu poprzednika – śp. ks. Prałata Stefana Roguli, z wielkim wzruszeniem czytałem słowa z jego Testamentu o Księdzu Prałacie Mieczysławie: „Bardzo serdecznie dziękuję mojemu następcy w Olkuszu, księdzu Prałatowi proboszczowi Mieczysławowi Miarce. Dzięki Jego wrażliwości i życzliwości mogłem spokojnie przeżywać ostatnie lata mojego Kapłaństwa w Olkuszu”.
W dniu 50-tej Rocznicy Święceń, życzę Księdzu Prałatowi – kończył homilię Ksiądz Dziekan - aby tak jak Msza święta prymicyjna, jak każda Msza św. odprawiana przez 50-ąt lat kapłańskiego życia i również ta, Jubileuszowa Eucharystia, każda następna była jak ta pierwsza (z jęz. łac. sicut prima), albo jak ta ostatnia (sicut ultima) – ta jedyna (sicutunica).
Na zakończenie słowo wdzięczności wygłosił ks. prob. Jubilat Mieczysław Miarka. W czasie Mszy św. odśpiewano „Ciebie Boga wysławiamy”, a po jej zakończeniu „Boże coś Polskę”. Były też pamiątkowe obrazki z Jubileuszu.
oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński