Pielgrzymka "Via Regia" z Sułoszowej do Olkusza

Data dodania: 2024.09.24

Za nami pielgrzymka drogą Via Regia z Sułoszowej do Olkusza. Po przywitaniu przez proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Leszka Kołczyka, odbyła się Eucharystia z błogosławieństwem pielgrzymów. jest to pierwszy Kościół w diecezji sosnowieckiej, który wpisuje się w historyczny szlak Via Regia. Tegoroczne pielgrzymowanie to dziękczynienie za 800 lat parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie i nadanie jej tytułu Sanktuarium.

W Olkuszu po przejściu 23 km na pielgrzymów czekał ciepły posiłek, tradycyjnie przygotowany przez olkuski oddział Caritas.

Parafie na trasie:
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - Sułoszowa
Kościół Najświętszego Zbawiciela - Przeginia
Kościół NMP Królowej Świata - Osiek
Kościół Św. Maksymiliana Marii Kolbego - Olkusz
Bazylika św. Andrzeja Apostoła - Olkusz

Świadectwa:

Moja przygoda z Camino zaczęła się we wrześniu 2023 r. Miałam pewne obawy o podjęciu tej drogi. Czy dam radę? Odważyłam się, podjęłam decyzję i stało się. Na camino jestem szósty raz. Na camino wypycha mnie jakaś ogromna potrzeba, którą ciężko nazwać. To się przeżywa, tym się żyje. Każda droga, każdy etap jest dla mnie dużym przeżyciem, napawa mnie ogromną radością i dodaje sił. Sama droga stwarza wiele możliwości, aby być bliżej Boga. Jest dużo czasu na modlitwę, wyciszenie, przemyślenia, czasu na rozmowę z innymi pielgrzymami. Dzisiejszy kolejny etap, Sułoszowa -Olkusz, jestem wdzięczna Panu Bogu. Dzień pełen przeżyć i duchowego wzrostu. (Małgorzata)

Nigdy wcześniej nie słyszałam o camino. Pan Bóg tak kieruje moją drogą i ludźmi z którymi się przyjaźnie, tych którzy zabrali mnie na drogę św. Jakuba. Bóg jest moim Panem. Kiedy się modlę to rozmawiam z Nim. Ta droga to spotkanie z innymi pielgrzymami. To piękny i trudny czas. Droga to czas na modlitwę i przemyślenia. (Dorota)

ks. Paweł Gielec