Sączów: sympozjum "Parafia na szlaku" (zapowiedź)

Data dodania: 2024.11.29

Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowym sympozjum “Parafia na szlaku”, które odbędzie się 7 grudnia 2024 roku. Wydarzenie to poświęcone jest refleksji nad miejscem parafii we współczesnym świecie, poprawie jakości i bezpieczeństwa na drodze św. Jakuba w diecezji sosnowieckiej oraz pomocy pielgrzymom.

W tekście poniżej zostaną przedstawione sylwetki naszych prelegentów – wybitnych specjalistów i praktyków, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zachęcamy do zapoznania się z ich dokonaniami, które gwarantują wysoki poziom merytoryczny sympozjum.

Dariusz Jurek

Działacz regionalny i społecznik, pasjonat historii Zagłębia. Inicjator powołania i od 2007 prezes stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sekcji tego Stowarzyszenia pod nazwą Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino, działającej przy parafii w Sączowie.

Popularyzator Drogi św. Jakuba w Zagłębiu Dąbrowskim i Sączowa, jako głównego miejsca kultu Tego świętego Apostoła w regionie i w diecezji sosnowieckiej.

Autor odcinka Szlaku VIA REGIA w Zachodniej Małopolsce (od Krakowa, przez Zagłębie Dąbrowskie do Piekar Śl.)

Autor przewodnika o tym odcinku szlaku pielgrzymkowego i kulturowego

Współautor Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba, Jurajskiej Drogi św. Jakuba, oraz Pyrzowickiej Drogi św. Jakuba.

Obecnie, wraz z członkami stowarzyszenia FdZD prowadzi badania studyjne i terenowe nad wytyczeniem Siewierskiej Drogi św. Jakuba.

Od 2011 redaktor naczelny encyklopedii Zagłębia Dąbrowskiego: WikiZagłębie. Pomysłodawca budowy Bulwarów Czarnej Przemszy w Sosnowcu i autor zwycięskich projektów; bulwaru (od ulicy Parkowej do ulicy Przyjaciół Żołnierza) i łącznika bulwarów (od ulicy Franciszkańskiej do ulicy Ostrogórskiej) realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na oba te projekty zagłosowało kilka tysięcy mieszkańców Sosnowca.

Pomysłodawca ustanowienia herbu Zagłębia Dąbrowskiego i jego autor. Pomysłodawca ustawienia na granicy Sosnowca z Górnym Śląskiem zagłębiowskich "witaczy" z herbem regionu.

Turysta i krajoznawca, członek PTTK, przez jedną kadencję był członkiem Zarządu sosnowieckiego oddziału PTTK. Posiada uprawnienia Instruktora Krajoznawstwa Regionu PTTK. Jest pomysłodawcą ustanowienia regionalnych odznak krajoznawczych „Jan Kiepura – Chłopak z Sosnowca”, „Na szlaku VIA REGIA”, „Na powstańczym szlaku – Zagłębie Dąbrowskie 1863”. Jego aktywność na tym polu została nagrodzona dyplomami i wyróżnieniami oraz Srebrną Honorową Odznaką nadaną przez Zarząd Główny PTTK. Miłośnik fotografii krajoznawczej. Jego liczne zdjęcia publikowane są w internetowej encyklopedii Zagłębia www.wikizaglebie.pl i na wielu profilach społecznościowych.

Odznaczony w 2021 Złotą Oznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

W działalności publicystycznej jest autorem przewodnika o szlaku VIA REGIA na odcinku Kraków – Piekary Śląskie, oraz licznych artykułów i zdjęć publikowanych przez m.in „Wiadomości Zagłębia”, Dziennik Zachodni”, „Twoje Zagłębie”, „Nowe Zagłębie”, "Gazetę Wyborczą" i inne.

Jest pomysłodawcą wydania i współautorem książki popularno-naukowej „Na powstańczym szlaku – Zagłębie Dąbrowskie 1863”.


ks. Józef Drabik

Kustosz Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Drodze „Via Regia”, w parafii od 2004 r.

Urodził się 15 stycznia 1960 roku w Tarnowie, pochodzi z parafii św. Wawrzyńca w Wojniczu, syn Edwarda i Stanisławy z domu Drożdżowicz, rodzeństwo: siostra Krystyna. Szkołę podstawową ukończył w Wojniczu w roku 1975, w 1980 roku złożył egzamin dojrzałości w Technikum Elektrycznym w Tarnowie – Mościcach. 16 września1980 roku, rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, które ukończył złożeniem egzaminu magisterskiego z biblistyki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i 25 maja 1986 z rąk Ks. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza przyjął świecenia kapłańskie w katedrze tarnowskiej.

Po święceniach pomagał w pracy duszpasterskiej na zastępstwie w parafiach św. Jadwigi w Dębicy i św. Andrzeja Boboli w Gorlicach. Od 29 sierpnia 1986 roku został zamianowany wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Niwiskach /obecnie diecezja rzeszowska/. 9 sierpnia 1988 roku został zamianowany wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy – Zdroju. Po 5 latach pracy w parafii zdrojowej, 15 lutego 1993 roku, Ks. Arcybiskup Józef Życiński mianuje ks. Józefa proboszczem parafii NSPJ w Krynicy – Zdroju, gdzie wraz parafianami wznosi nowy kościół i buduje Katolickie Schronisko Młodzieżowe im. Bł. Piotra Jerzego Frassati.

W Krynicy angażuje się w ruch turystyczny składając egzaminy na Przewodnika Turystycznego /beskidzkiego i terenowego/, pilota wycieczek i kierownika placówek wypoczynku dzieci i młodzieży. Przodownik Turystyki Górskiej. Prowadzi wykłady z Turystyki Religijnej w Studium Managerów Turystyki w Krynicy. Jest pomysłodawcą i organizatorem corocznych pielgrzymek „Ludzi Gór” w noc sylwestrowa na Jaworzynę Krynicką. Honorowy Członek: Koła Przewodników „Leliwa” w Tarnowie, Towarzystwa Narciarskiego w Krynicy. Uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Kosówka i Honorową Odznaką PTTK.

W 1994 roku zostaje odznaczony przez ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego Exspositorio Canonicali. W 2010 roku odznaczony przez papieża Benedykta XVI godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Współorganizator budowy Drogi św. Jakuba „Via Regia”, przewodniczący Kapituły Medalu św. Jakuba.

Rada Miejska w Krynicy – Zdroju 06 września 2004 r. nadała ks. Józefowi Drabikowi Honorowe Obywatelstwo Krynicy – Zdroju i wyróżniła Złotym Herbem Krynicy – Zdroju. W 2011 roku zostaje odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

21 sierpnia 2004 roku ks. biskup Ordynariusz Wiktor Skworc mianuje ks. Józefa Drabika proboszczem parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku.

21 września zostaje zamianowany wicedziekanem, a 29 sierpnia 2005 roku dziekanem dekanatu brzeskiego.

3 I 2014 roku otrzymuje Honorowe Obywatelstwo Brzeska.  3. października 2019 roku Biskup Tarnowski obdarzył księdza proboszcza Józefa Drabika godnością kanonika gremialnego kapituły katedralnej w Tarnowie.

Jest kapelanem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

 

Antoni Stec

Zaangażowany w działalność Bractwa św. Jakuba działającego przy Sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, brał udział w pracach na rzecz odnowy i promocji Drogi św. Jakuba Via Regia na terenie województwa małopolskiego w szczególności na terenie diecezji tarnowskiej. Systematycznie inicjuje działania renowacyjne Drogi św. Jakuba VIA Regia poprzez uzupełnienie i wymianę oznakowania. Wspierał powstanie przewodnika z mapami po Drodze św. Jakuba Via Regia na terenie Małopolski. Angażował się również w pozyskiwanie środków na realizację licznych przedsięwzięć związanych z rozwojem i popularyzacją pielgrzymowania.

Jego zaangażowanie w działaniu bractwa obejmuje również współorganizację wydarzeń promujących pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba, m.in współudział przy organizowaniu takich wydarzeń jak Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) Drogą św. Jakuba Via Regia oraz Zimowe Pielgrzymowanie Bieskidzka Drogą św. Jakuba połączone ze wspólnym kolędowaniem. Działania te skutecznie przyczyniają się do budowania wspólnoty pielgrzymkowej i szerzenia idei Camino de Santiago w Polsce.

 

Grażyna i Tomasz Witoszkin

Toruńskie Pierniki z urodzenia, Ślązacy-Bytomianie z zamieszkania.

Od siedmiu lat propagatorzy, wędrowcy i pielgrzymi Dróg św.Jakuba, opisujący swoje przygody na blogu www.muszlewplecaku.pl  Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św.Jakuba w Polsce oraz Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino w Zabrzu. Na śląsko-morawskiej Drodze Jakubowej, opiekunowie odcinka Rudy - Racibórz.

"W trakcie sympozjum opowiemy o naszych początkach CAMINO oraz o relacjach pielgrzymi-kapłani na polskich odcinkach Dróg św.Jakuba...". 

ks. Paweł Gielec

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.