Caritas: kolejne warsztaty "Aktywny Wolontariat na start"

Data dodania: 2024.11.25

Za nami kolejny cykl spotkań w ramach programu "Aktywny Wolontariat na Start"! W poniedziałek 25.11.2024 roku uczestnicy programu „Aktywny Wolontariat na Start” mieli okazję wziąć udział w kolejnych inspirujących spotkaniach i warsztatach. Tym razem cykl rozpoczęła znana już wszystkim Pani Agnieszka – doświadczony psychoterapeuta, która towarzyszy młodzieży przez cały czas trwania projektu. Tematem przewodnim było „Rozeznanie postawy asertywnej w aktywności wolontariatu”.

Podczas spotkania młodzież miała okazję dowiedzieć się, czym jest asertywność i jakie ma znaczenie w kontekście pracy w wolontariacie. Pani Agnieszka w przystępny sposób wyjaśniła, jak odróżnić asertywność od uległości czy agresji oraz dlaczego umiejętność stawiania granic i wyrażania swoich potrzeb jest tak istotna.

Wolontariat często wiąże się z działaniem w grupie i koniecznością współpracy z różnymi osobami. Aby uniknąć wypalenia czy frustracji, ważne jest, by nauczyć się mówić ‘tak’ lub ‘nie’ w sposób jasny, ale i szanujący drugą osobę – podkreślała pani Agnieszka.

Po inspirującym spotkaniu z psychoterapeutką, młodzież wzięła udział w kolejnychwarsztatach: Prawne aspekty wolontariatu oraz konsekwencje prawne mowy nienawiści i hejtu. Warsztaty poprowadzili doświadczeni adwokaci: dr Marcin Chowaniec oraz adwokat Alicja Gradowska.

Pierwsza część spotkania była poświęcona tematyce prawnej związanej z wolontariatem. Prowadzący wyjaśnili młodzieży, jakie prawa i obowiązki przysługują wolontariuszom oraz jak zadbać o bezpieczeństwo własne i innych podczas podejmowania działań.

Wolontariat to nie tylko piękny gest, ale też określone przepisy regulujące tę działalność. Ważne jest, by wiedzieć, jakie dokumenty podpisujemy i jakie mamy prawa – tłumaczył adwokat dr Marcin Chowaniec.

Druga część warsztatów poruszyła temat mowy nienawiści, która jest coraz większym problemem społecznym, zwłaszcza w przestrzeni internetowej. Adwokaci omówili, jakie działania uznawane są za hejt, jakie konsekwencje prawne grożą za stosowanie mowy nienawiści oraz jak zgłaszać tego typu przypadki.

Hejt to nie tylko agresywne komentarze w internecie. Może mieć formę zniesławienia, gróźb karalnych czy naruszenia dóbr osobistych – tłumaczyła adwokatka Alicja Chowaniec-Gradowska.

Młodzież pytała między innymi, jak reagować na mowę nienawiści skierowaną wobec innych oraz co zrobić, jeśli sami staniemy się jej ofiarą.

Warto wiedzieć, że istnieją narzędzia prawne pozwalające walczyć z hejtem. Możemy zgłosić sprawę na policję, złożyć skargę do prokuratury lub w przypadku naruszenia wizerunku – domagać się zadośćuczynienia –wyjaśniała pani adwokat.

Dzięki takim warsztatom młodzież uczestnicząca w programie „Aktywny Wolontariat na Start” zdobywa nie tylko wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, które pomogą im skutecznie i odpowiedzialnie działać na rzecz innych.

tekst: ks. Łukasz Gładki, z-ca dyrektora CDS
zdjęcia: Amelia Gołuchowska, koordynator wolontariatu CDS

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.