Wielki Czwartek w Katedrze Sosnowieckiej

W Wielki Czwartek wieczorem w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego – trzech najważniejszych dni w życiu Kościoła, w których wierni na całym świecie wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył biskup sosnowiecki Artur Ważny, który w wygłoszonej homilii zaprosił wiernych do głębokiego przeżycia tajemnicy Eucharystii.
– „Ta pamiątka jest szczególna. Dokonuje się przez spożywanie – zapamiętywanie przez spożywanie i życie przez spożycie” – mówił bp Ważny, odnosząc się do słów Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Podkreślił, że Eucharystia nie jest jedynie symbolem czy wspomnieniem, lecz realnym uczestnictwem w zbawczym dziele Jezusa, które staje się obecne tu i teraz – w każdej sprawowanej liturgii.
Biskup zwrócił uwagę, że Eucharystia jest chlebem życia, który trzeba przyjmować regularnie, systematycznie – jak codzienny pokarm. – „Chleb zawsze musi być świeży, by był smaczny i pożywny. Nie da się najeść na dłuższy czas. Dlatego Eucharystia dokonuje się tak często – spożywamy w niej nasze zbawienie i życie, łączymy się z Jezusem w Komunii. Stajemy się sobie bliscy, budujemy z Nim jedność” – mówił bp Ważny, wskazując, że to właśnie w zjednoczeniu z Chrystusem buduje się jedność między ludźmi.
W homilii biskup podkreślił również misyjny wymiar Eucharystii, przypominając, że każdy ochrzczony jest posłany, by nieść światu Dobrą Nowinę. – „Chrystus chce, abyśmy szli wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują radosnej nowiny, pokoju, szczęścia, wsparcia, zbawienia” – zaznaczył. Wskazał, że świat dzisiaj szczególnie potrzebuje nadziei – tej, która wypływa z tajemnicy krzyża i zmartwychwstania.
– „Naszą misją jest iść tam, gdzie nie ma nadziei” – zakończył bp Ważny, zachęcając do naśladowania Chrystusa pamiętając słowa Zbawiciela: „Miłujcie się wzajemnie, tak jak ja Was umiłowałem.” Liturgia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, tzw. ciemnicy, gdzie wierni trwali na modlitwie, towarzysząc Jezusowi w godzinie Jego konania.
Dzisiejsza liturgia rozpoczęła najświętszy czas w kalendarzu liturgicznym – dni, w których Kościół nie tylko wspomina, ale realnie uczestniczy w zbawczych wydarzeniach Paschy Chrystusa.
tekst: Andrzej Dubiel
zdjęcia: Jarosław Olesiński