Będzin-Łagisza, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

foto: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 3 786

Rys historyczny:

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Będzinie-Łagiszy została ustanowiona 6 października 1924 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Marian Kluszczyński.

Terytorialnie wydzielona została z części parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. Przy wybudowanej w 1924 r. kaplicy, składającej się z małego prezbiterium i nawy oraz kruchty, rozpoczęto 27 maja 1946 r. budowę nowego kościoła według projektu Tadeusza Rudzkiego. Staraniem ks. Leona Stasińskiego i wiernych dokończono budowy świątyni. Wykonane prace pobłogosławił 15 września 1946 r. biskup częstochowski Teodor Kubina, który 25 września 1949 r. dokonał uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła.

We wnętrzu na uwagę zasługują stacje Drogi Krzyżowej namalowane w 1949 r. przez Jadwigę Socha z Krakowa oraz doskonale wpisane w architekturę kościoła witraże. Przed świątynią usytuowany jest pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II autorstwa Józefa Siwonia.

Do parafii należą:

Ulice: Bory, Dąbrowska, Drzewna, Energetyczna, Jedności, Kolorowa, Korczaka, Krótka, Mickiewicza nr 145, 147, Niepodległości, Odkrywkowa, Odrodzenia, Ogrodowa, Padkowa, Podleśna, Podłosie, Radosna, Rzemieślnicza, Gzichowska 111, 112, 114-120, 170, Świerkowa, Rzeczna.

Święto patronalne (odpust parafialny):

8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP;

sobota po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa – Niepokalanego Serca NMP

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 8.00, 10.00, 11.30, 17.00, w kaplicy w Borach zimą 16.00, latem 17.00

W dni powszednie godz.: pon., śr., pt., 17.00 i 17.30 lub 17.30 i 18.00, wt., czw., sob., 7.00 i 17.00 lub 7.00 i 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Grzegorz Rozpończyk

Wikariusze: ks. Dariusz Grojec

Poprzedni proboszczowie:

ks. Marian Kluszczyński, ks. Teofil Banach, ks. Roman Ramus, ks. Leon Stasiński, ks. Stefan Banasiński, ks. Mieczysław Piega, ks. Mieczysław Oset, ks. Józef Moch, ks. Eugeniusz Stępień

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Marian Juszczyk, ks. Marian Dumała, ks. Zbigniew Wit, ks. Maciej Babczyński, ks. Adam Przybyś, ks. Marek Gnidziński, ks. Grzegorz Bubel (jezuita), s. Olimpia Bałdys, s. Iwona Dudzińska

Kapłani pochowani na cmentarzu przynależącym do parafii: