Bobrowniki, Parafia pw. św. Wawrzyńca

BOBROWNIKI
PARAFIA PW. ŚW. WAWRZYŃCA
UL. SIENKIEWICZA 244
42 – 583 BOBROWNIKI
TEL. 
881 011 084


FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 2 850

Rys historyczny:

Parafia pw. Wawrzyńca w Bobrownikach została ustanowiona 10 marca 1904 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Marian Rykowski.

Terytorialnie Bobrowniki od XII w. przynależały do parafii pw. św. Małgorzaty w Bytomiu, następnie od 1277 r. do 1820 r. do parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu, a od 1821 r. do parafii pw. Wszystkich Świętych w Siemoni.

Pierwszy, drewniany kościół z 1669 r., był wielokrotnie restaurowany i przebudowywany, m.in. w 1888 r., według projektu Waligórskiego z Będzina. Dobudowano m.in. drugą nawę z dwuspadowym dachem oraz dwie wieże nakryte hełmami. Budowla wzniesiona na murowanym fundamencie, w konstrukcji zrębowej, posiada silnie wydłużone prezbiterium z zakrystią od południa. W jego wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. barokowe wyposażenie, polichromia wykonana przez Jana Seweryna Sokołowskiego w latach 1914-1915 oraz rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVII w.

Obecny kościół wybudowany został w latach 1993-2004 i uroczyście poświęcony (konsekrowany) 9 maja 2004 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Akacjowa, Krótka, 1 Maja, Polna, Sienkiewicza, Strażacka, Teligi, Topolowa, Wyzwolenia

Święto patronalne (odpust parafialny):

10 sierpnia – św. Wawrzyńca – niedziela przed uroczystością

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 16.30 i 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Leszek Łuszcz

Poprzedni proboszczowie:

ks. Marian Rykowski, ks. Piotr Jezierski, ks. Leon Olczakowski, ks. Władysław Marcinkowski, ks. Ludwik Dudek, ks. Stanisław Szmeja, ks. Wacław Chmielarski, ks. Ryszard Migocki, ks. Stanisław Faber

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

o. January Witkowski, ks. Wawrzyniec Głogowski, ks. Stanisław Witek, ks. Adam Suchanek, ks. Józef Chwistek, ks. Szymon Zaporowski, ks. Ignacy Rabsztyn, ks. Wacław Gajdzik, ks. Henryk Opolka, ks. Antoni Czapla, o. Tomasz Czapla, ks. Jarosław Koczur

Strona internetowa parafii:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.