Bolesław, Parafia pw. Macierzyństwa NMP

FOTO: archiwum parafii

Liczba mieszkańców: 5 500

Rys historyczny:

Parafia pw. Macierzyństwa NMP (pierwotnie pw. św. Michała Archanioła) w Bolesławiu została ustanowiona 6 listopada 1798 r. przez biskupa krakowskiego Feliksa Turskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Michał Witkowski.

Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej świątyni, kaplicy dworskiej, której fundatorem był Marcjan Chełmski Ścibor, herbu Ostoja. Kościół przetrwał do 1942 r., kiedy go rozebrano. Nowa budowla o cechach neogotyckich wzniesiona została według projektu Franciszka Ksawerego Kowalskiego (pod nadzorem inżyniera Klejberga) i uroczyście poświęcona (konsekrowana) 26 maja 1906 r. przez biskupa kieleckiego Tomasz Kulińskiego.

W latach 1957-1975, w wyniku rozłamu wśród parafian i duszpasterzy, kościół przeszedł w posiadanie Kościoła Polskokatolickiego. W tym wierni modlili się w kaplicach w Tłukience, Laskach oraz w kaplicy cmentarnej oraz domach prywatnych w Ćmielówce i Krzykawie.

W latach 1993-1995 r. wybudowano w Laskach kaplicę pw. Matki Pięknej Miłości (Uczniów z Emaus), którą pobłogosławił 15 czerwca 1995 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. jednolite wyposażenia wnętrza autorstwa Pawła Turbasa i syna Władysława wraz z grupą miejscowych snycerzy. Ponadto warto zobaczyć wystrój malarski projektu Aleksandra Mroczkowskiego, który wykonał Bronisław Grzywacz i Władysław Talaga. Świątynia posiada organy zbudowane w 1907 r. przez firmę Rieger.

Do parafii należą:

Miejscowości: Bolesław, Bukowno (ul. Wodąca i Zielona), Hutki, Karna, Krążek, Krze, Laski, Międzygórze, Podlipie, Tłukienka, Ujków Nowy, Ujków Stary, Ujków Nowa Kolonia

Kaplice:

Kaplica pw. św. Barbary w Tłukience

Kaplica pw. Uczniów z Emaus w Laskach

Kaplica pw. św. Kamila w domu zakonnym przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Hutkach

Domy zakonne:

Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym (Kamilianie), dom zakonny przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Hutkach, 32-329 Bolesław, ul. Jurajska 36

Święto patronalne (odpust parafialny):

29 września – św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.30, 10.00, 12.30