Braciejówka, Parafia pw. Świętej Trójcy

TEL. 506 770 057

Liczba mieszkańców: 1 660

Rys historyczny:

Parafia pw. Świętej Trójcy w Braciejówce została ustanowiona 5 lipca 1935 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Mruczkowski.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej, drewnianej świątyni, która została rozebrana w 1997 r.

Kościół wybudowany w latach 1987-1993, staraniem wiernych i ks. Józefa Podkowy, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 2 czerwca 1996 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Do parafii należą:

Miejscowości: Braciejówka, Podlesie, Troks, Barciejówka Ziemkówka, Braciejówka Kolonia Dworska

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszej Trójcy;

15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 18.00 (od IV do IX), 17.00 (III), 16.00 (od XI do II)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Leszek Kleszcz

Poprzedni proboszczowie:

ks. Józef Mruczkowski, ks. Michał Samborski, ks. Władysław Pudo, ks. Józef Batóg, ks. Stefan Sarnecki, ks. Stanisław Rzepka, ks. Zygmunt Trzeciak, ks. Czesław Matyjas, ks. Edward Banaś, ks. Józef Podkowa, ks. Jacek Doroszewski, ks. Henryk Chmieła, ks. Włodzimierz Wiecha