Chruszczobród, Parafia pw. św. Stanisława BM

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 680

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie została ustanowiona 9 maja 1459 r. przez biskupa krakowskiego Tomasza Strzępińskiego.

Pierwotnie istniał tu drewniany kościół wybudowany ok. 1459 r., który został poświęcony (konsekrowany) 8 czerwca 1466 r. W 1734 r. rozpoczęto budowę murowanej świątyni, którą w późniejszym okresie powiększono przez dodanie bocznych naw. Kościół pierwotnie barokowy jest orientowany, trójnawowy o bazylikowym układzie wnętrza. Jego uroczystego poświęcenia (konsekracji) 11 października 1959 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

We wnętrzu na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie, m.in. ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej oraz boczne z przedstawieniem Chrystusa Ukrzyżowanego i św. Antoniego z Padwy.

Do parafii należą:

Chruszczobród, Piaski, Trzebyczka

Święto patronalne (odpust parafialny):

8 maja – św. Stanisława BM – niedziela po uroczystości

31 maja – Nawiedzenie NMP – I niedziela lipca

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 11.30, 17.00

W dni powszednie godz.: wtorek i czwartek 7.00, pozostałe dni 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Stanisław Martyka

Poprzedni proboszczowie:

ks. Jan, ks. Marcin z Bytomia, ks. Sebastian Podczaszy, ks. Maciej Żarski, ks. Maciej Namysło, ks. Lucjan Kaczmarzyk, ks. Roman Ramus, ks. Stanisław Kowalski, ks. Marian Sztuka, ks. Michał Trzmiel, ks. Władysław Barnaś, ks. Józef Naturski, ks. Józef Ośródka, ks. Jan Włodarczyk