Ciągowice, Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 000

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Bartłomieja Ap. w Ciągowicach istniała już w 1325 r. i należała do dekanatu sławkowskiego diecezji krakowskiej. W Liber Beneficjorum Jana Długosza z 1470 r. wymieniona jest miejscowość wraz z drewnianym kościołem pw. św. Mikołaja i Bartłomieja.

Po pożarze tej świątyni 2 czerwca 1874 r. wybudowano murowany kościół, który został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 27 sierpnia 1882 r. przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego.

We wnętrzu na uwagę zasługuje wyposażenie, m.in. ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz boczne z przedstawieniem św. Antoniego z Padwy i św. Józefa.

Do parafii należą:

Ciągowice, Turza, Kuźnica Masłońska

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 sierpnia – św. Bartłomieja

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 9.00, 11.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 17,00 (zimą l6.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jacek Konieczny

Poprzedni proboszczowie:

ks. Praski, ks. Paweł Chęciński, ks. Tadeusz Mańka, ks. Sękowski, ks. Franciszek Węglarz, ks. Jan Kierat