Czeladź, Parafia pw. Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4961

Rys historyczny:

Parafia pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi została ustanowiona 24 lipca 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Mirosław Siółko.

Terytorialnie wydzielona została z części parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Pisakach. W 1988 r. z inicjatywy biskupa częstochowskiego rozpoczęto starania o pozyskanie placu pod budowę przyszłego ośrodka duszpasterskiego na osiedlu „Dziekana". Do czasu wzniesienia tymczasowej kaplicy kult sprawowano w niewielkiej kaplicy przy ul. Brzozowej. Budowę kościoła rozpoczęto w 1990 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) dokonał 5 października 2014 roku Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

We wnętrzu na uwagę zasługują m.in. witraże przedstawiające świętych i błogosławionych.

Do parafii należą:

Ulice: Asnyka, Brzozowa, Daleka, Os. Dziekana, Jasna, Jesienna, Klonowa, Konopnickiej, Kopernika, Krasickiego, Ks. Skorupki, Lipowa, Matejki, Norwida, Nowopogońska - nr nieparzyste 213-231, Orzeszkowej, Piaskowa, Pola, Promyka, Prosta, Prusa, Robotnicza, Rzemieślnicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Spacerowa, Stawowa, 27 Stycznia, Wiejska - nr parzyste, Wiosenna, Wyspiańskiego, Zamiejska, Zapolskiej, Zimowa.

Święto patronalne (odpust parafialny):

29 września – Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała – ostatnia niedziela września

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 8.00;  10.00;  11.30;  18.00.

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00.

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Mirosław Sołtysek

Wikariusz: ks. Adrian Piętka

Poprzedni proboszczowie:

ks. Mirosław Siółko, ks. Janusz Grela

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Jerzy Kłys, ks. Zenon Pikuła, ks. Marcin Madej, ks. Marcin Słodczyk, s. Maria Julia Filipczuk

Strona internetowa parafii: www.archanioly.czeladz.pl