Dąbrowa Górnicza, Parafia pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 7 100

Rys historyczny:

Parafia pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 25 marca 1987 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Donat Kania. Po przekazaniu administracji Zgromadzeniu Towarzystwa Salezjańskiego Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu proboszczem parafii został ks. Henryk Maternia SDB.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bereły 12 września 1983 r. powołany został do istnienia wikariat terenowy parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, który swym zasięgiem obejmował dąbrowskie osiedle Adamieckiego i Korczaka.

Do czasu wybudowania kościoła do sprawowania kultu służyły prywatne pomieszczenia rodziny Szumbarskich przy ul. 1 Maja, a następnie budynki gospodarcze przy ul. Wojska Polskiego. Budowę kościoła rozpoczęto w 1987 r., a następnie po procesie projektowym kontynuowano w 1989 r.

W 1995 r. biskup sosnowiecki powierzył administrację parafią Zgromadzeniu Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu. Po wybudowaniu i wyposażeniu świątyni uroczystego poświęcenia (konsekracji) 23 października 2005 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Adamieckiego nr 1-11, Korczaka nr 1-12, Królowej Jadwigi nr parzyste 26-56, 1 Maja parzyste nr 26-66 a, nieparzyste nr 33-65, Reymonta nr 29-34, Wojska Polskiego nr 32-80, nieparzyste nr 27-49

Domy zakonne:

Zgromadzenie Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego Inspektorii św. Jana Bosko (Salezjanie), 41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Wojska Polskiego 50

Święto patronalne (odpust parafialny):

25 stycznia – Nawrócenie św. Pawła

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Tomasz Bejm SDB

Wikariusze: ks. Marian Stachura SDB, ks. Jacek Krzypkowski SDB