Dąbrowa Górnicza, Parafia pw. NMP Królowej Polski

FOTO: www.fotom.com.pl

Liczba mieszkańców: 5 200

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 15 kwietnia 1983 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Edward Romański.

Terytorialnie parafia wydzielona została z części parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły, dla potrzeb duszpasterskich wiernych rozrastających się osiedli Dąbrowy Górniczej, został powołany 29 czerwca 1982 r. wikariat terenowy. Kult sprawowano początkowo w prowizorycznej kaplicy zwanej „blaszakiem" lub "żeleźniakiem". Kościół i pomieszczenia kościelne w stanie surowym wybudowano w latach 1984-1987. Całość wykończono w 2000 r., co zaowocowało uroczystym poświęceniem (konsekracją) świątyni 30 kwietnia 2000 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

We wnętrzu na uwagę zasługują m.in. ołtarze zaprojektowane i wykonane przez Jana Funka oraz witraże z przedstawieniami świętych i błogosławionych.

Do parafii należą:

Ulice: Graniczna do nr 53, Srokowskiego, Zawidzkiej do nr 47 i 52, Komuny Paryskiej (baraki), Morcinka nr 1, 3, 5, 7, 8, 9, 19, 16, Al. Piłsudskiego 5, Poniatowskiego od nr 13, Prosta, Tysiąclecia nr 4, 6, 8, 10, 12, Twarda, Wodna, Aleja Zagłębia Dąbrowskiego nr 4, 6, 7, Żytnia i Folwarczna (po jednym domu)

Święto patronalne (odpust parafialny):

3 maja - NMP Królowej Polski

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie godz.: pon., śr., czw., pt. – 17.00 i 18.00, wt., sob. 7.00 i 18.00.

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Zdzisław Reterski

Wikariusz: ks. Karol Pszonka

Rezydent: ks. Mariusz Trąba

Poprzedni proboszczowie:

ks. Edward Romański, ks. Tadeusz Stokowski, ks. Andrzej Domagała

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

o. Piotr Cuber (franciszkanin), ks. Michał Kocjan, s. Anna Kożuszek (misjonarka kombonianka)

Strona internetowa parafii: www.nmp-kp.pl

FOTO: ks. Przemysław Lech