Dąbrowa Górnicza, Parafia pw. NMP Zwycięskiej

mbzwycieskadg@gmail.com

Liczba mieszkańców: 3 500

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 18 kwietnia 1983 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Bocianowski.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły 25 października 1982 r. powołany został do istnienia wikariat terenowy parafii pw. św. Józefa w Dąbrowie Górniczej, który swym zasięgiem obejmował dąbrowskie osiedle „Łęknice". Do czasu wybudowania kościoła do sprawowania kultu służyła tymczasowa kaplica w prywatnym domu przy ul. Łęknice.

Budowę obecnego kościoła połączonego z plebanią, z inicjatywy wiernych i ks. Kazimierza Wawera, według projektu Ryszarda Sfałtka, rozpoczęto w 1999 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 30 września 2003 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

We wnętrzu na uwagę zasługuje dekoracja rzeźbiarska Matki Bożej Zwycięskiej i Krucyfiksu Pana Jezusa wykonana przez Krzysztofa Toczyńskiego oraz witraże przedstawiające prawdy biblijne i teorie kosmiczne. Przed świątynią usytuowany jest pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, autorstwa Józefa Siwonia.

Do parafii należą:

Ulice: Brzozowa, Bukowa, Jasna, Klonowa, Kostury, Łęknice, Parkowa, Podłęknicka nr parzyste, Topolowa, Wczasowa, Wesoła, Zakładowa, Zuchów

Święto patronalne (odpust parafialny):

7 października – NMP Różańcowej – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 11:00, 18.00

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Włodzimierz Sęk

Rezydent: ks. Karol Nędza

Poprzedni proboszczowie:

ks. Tadeusz Bocianowski, ks. Leszek Turek, ks. Kazimierz Wawer, ks. Marek Turlejski jr.

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Tomasz Sroczyński

Strona internetowa parafii: www.nmpzwycieska.pl