Dąbrowa Górnicza-Łęka, Parafia pw. NMP Częstochowskiej

foto: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 668

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Częstochowskiej w Dąbrowie Górniczej-Łęce została ustanowiona 21 października 1909 r. przez administratora diecezji kieleckiej ks. Franciszka Brudzyńskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Mazurkiewicz.

Kościół, jako filialny parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Mikołaja w Sławkowie, został wybudowany w latach 1897-1905 (ks. Jan Wiśniewski podaje 1905 r. jako datę powstania kościoła a Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie wskazuje na lata 1898-1899). Świątynię pobłogosławił w 1904 r. proboszcz przegiński ks. Feliks Banasiński. Jednonawowa budowla z przewagą form neoromańskich, orientowana, wymurowana została z łamanego kamienia z zastosowaniem cegły i zwieńczona wysuniętą przed lico korpusu nawowego wieżą. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 6 października 1957 r. dokonał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Stanisław Czajka.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły od 1973 do 1993 r. administrację parafii prowadziło Zgromadzenie Misjonarzy św. Rodziny.

We wnętrzu na uwagę zasługuje neobarokowy ołtarz główny oraz liczne elementy neogotyckie: ołtarze boczne, chrzcielnica, ambona, feretrony, ławki, konfesjonały, chór muzyczny. Przy wejściu do świątyni znajdują się kamienne figury świętych Piotra i Pawła.

Do parafii należą:

Ulice: Dąbrowszczaków, Przelotowa-Szatanówka, Szkotnica

Święto patronalne (odpust parafialny):

26 sierpnia - NMP Częstochowskiej

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 11.00, 16.00

W wakacje godz.: 8.30, 11.30

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Administrator: ks. Janusz Kania

Poprzedni proboszczowie:

ks. Jan Syrkiewicz, ks. K. Sosnowski, ks. Adam Opalski, ks. Wacław Bielecki, ks. Henryk Bogacki, ks. Józef Pluciński, ks. Roman Krawczyński, ks. Roman Pytlarz, ks. Stanisław Gurbiel, ks. Roman Ramus, ks. Stanisław Gołaszewski, ks. Zygmunt Czechowicz, ks. Fidelis Łabędowicz, ks. Stanisław Musiał, ks. Stefan Miszczyk, ks. Antoni Klag MSF, ks. Antoni Zimny MSF, ks. Czesław Meres MSF, ks. Ludwik Wiktor MSF, ks. Stanisław Matczuk MSF, ks. Władysław Grzegorek MSF, ks. Andrzej Michniewski, ks. Józef Kościelny, ks. Kazimierz Szczęsny.

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Grzegorz Łydek

foto: ks. Przemysław Lech