Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce Małe, Parafia pw. NMP z Góry Karmel

foto: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 980

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP z Góry Karmel w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach Małych została ustanowiona 7 maja 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem ks. Stanisław Bigaj.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach. Do momentu wybudowania świątyni do sprawowania kultu początkowo służyła przydrożna, murowana kaplica, a następnie pomieszczenie w budynku przy ul. Głównej. Nowy kościół, z inicjatywy ks. Fortunata Nowaka, według projektu Wacława Moskalika, wybudowano w 1968 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 21 lipca 1968 r. dokonał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Franciszek Musiel.

Przed kościołem na uwagę zasługuje figura Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask, którą poświęcił w 1970 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej.

Do parafii należą:

Ulice: Główna, Kawa, Kazdębie, Zakawie

Święto patronalne (odpust parafialny):

16 lipca – NMP z Góry Karmel

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 9.00, 11.45; (lato: Zakawie - 10.30)

W dni powszednie godz.: 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Tadeusz Sulej

Poprzedni proboszczowie:

ks. Stanisław Bigaj, ks. Henryk Danielewski, ks. Andrzej Zachuta, ks. Fortunat Nowak, ks. Henryk Radecki, ks. Tadeusz Stokowski, ks. Edward Płatek, ks. Piotr Tyszko, ks. Andrzej Nikiel, ks. Grzegorz Gołuszka, ks. Robert Żwirek

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):