Dąbrowa Górnicza-Ujejsce, Parafia pw. NMP Matki Kościoła

foto: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 800

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Dąbrowie Górniczej-Ujejscu została ustanowiona 24 sierpnia 1977 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Zenon Kulejewski.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły, dla potrzeb duszpasterskich wiernych miejscowości Ujejsce, został powołany 29 kwietnia 1971 r. wikariat terenowy parafii pw. św. Marcina BM w Wojkowicach Kościelnych. Kult sprawowano początkowo w istniejącej kaplicy pw. św. Katarzyny.

Z inicjatywy wiernych i ks. Jana Błaszczyka, w latach 1986-1992, wybudowano okazały kościół, a staraniem ks. Janusza Sroki w latach 1998-2002 r. wykonano nowe wyposażenie wnętrza. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 4 września 1994 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

We wnętrzu na uwagę zasługują dekoracje ołtarza głównego ze sceną Zesłania Ducha Świętego i ołtarza bocznego Miłosierdzia Bożego wykonane według projektu Jana Funka, witraże Zwiastowanie NMP i Wniebowzięcie NMP zrealizowane przez M. Szarkowską i A. Piechowską oraz witraże z przedstawieniem świętych i błogosławionych.

Usytuowana przy kościele kaplica św. Katarzyny została ufundowana w 1784 r. przez właściciela wsi, Wawrzyńca Wichausera. Drewniana budowla na podmurówce, pokryta gontem we wnętrzu posiada barokowe wyposażenie, m.in. trzyrzędowe ławki oraz ołtarz z I połowy XVIII w., w którym pierwotnie umieszczony był obraz św. Katarzyny, zastąpiony następnie obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Do parafii należą:

Ulice: Broniewskiego, Dobrawa, Dymniki, Gruszeckiego nr 5 do końca, Handlowa, Krasowska, Kryniczna, Kwiatowa, Mieszka I, Morgowa, Ogrodników, Olimpijska, Podbagienko nr 1-16, 19 a-c; Przełajowa, 40-lecia PRL, Ujejska od nr 9 do końca, Wyzwolenia

Kaplice:

Kaplica pw. św. Katarzyny (w pobliżu kościoła)

Święto patronalne (odpust parafialny):

NMP Matki Kościoła

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 11.30

W dni powszednie godz.: 18.00 (od IV do X), 17.00 (od XI do III)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Janusz Sroka