Jaworzno-Ciężkowice, Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy

parafiaciezkowice@gmail.com

Liczba mieszkańców: 4 200

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Ciężkowicach, początkowo jako ekspozytura, została ustanowiona 23 października 1921 r. przez metropolitę krakowskiego Adama Sapiehę. Pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Mroczek. Po wypełnieniu wszystkich wymogów prawa kanonicznego i państwowego 1 stycznia 1926 r. został podpisany przez metropolitę krakowskiego Adama Sapiehę akt erekcyjny przyznający wszelkie prawa nowej parafii przy kościele w Ciężkowicach.

Terytorialnie została wydzielona z Parafii pw. św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie. Początkowo kult sprawowano w niewielkiej kaplicy pw. św. Rozalii, a następnie rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Wybudowano go w latach 1929-1934 r. według projektu Ludwika Wojtyczki. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 20 października 1946 r. dokonał biskup pomocniczy diecezji krakowskiej Stanisław Rospond.

We wnętrzu na uwagę zasługuje neobarokowy ołtarz główny wykonany z białego i czarnego alabastru, fundacji Kamila Wachlowskiego, z wizerunkiem NMP Nieustającej Pomocy namalowanym przez Bolesława Rutkowskiego.

Do parafii należą:

Ulice: Bałuckiego, Bartnicza, Bobrowa Górka, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Braci Śniadeckich, Budowlana, Bystra, Chodkiewicza, Cichy Kącik, Ciężkowicka, Drozdowa, Dworcowa, 29 Listopada, Filaretów, Filomatów, Gierymskiego, Gojawiczyńskiej, Głowacza, Grabańka, Gródek, Jagiełły, Jaracza, Jodłowa, Kiepury, Klinowa, Józefa Kruka, Kosynierów, Królewska, Krupnicza, Lelewela, Leszczynowa, Ludowa, Luszowicka, Łąkowa, Łokietka, Młyny Serafińskie, Ks. Kazimierza Ciuby, Ks. Andrzeja Mroczka, Niezapominajki, Olbrachta, Poległych, Ptasia, Ruściska, Sowińskiego, Spokojna, Szarych Szeregów, Turystyczna, Urocza, Wakacyjna, Wyzwolenia, Zabłocie, Zawiszy Czarnego, Zygmunta Augusta, Zdrojowa, Żeńców

Kaplice:

Kaplica pw. Miłosierdzia Bożego w Ośrodku Pielęgnacyjno-Opiekuńczym

Święto patronalne (odpust parafialny):

27 czerwca – NMP Nieustającej Pomocy – niedziela po uroczystości

Chrystusa Króla Wszechświata

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 17.00, w III niedzielę miesiąca o godz.15.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Andrzej Wieczorek

Wikariusz: ks. Mariusz Olejnik

Poprzedni proboszczowie:

ks. Andrzej Mroczek, ks. Kazimierz Ciuba, ks. Bronisław Saługa

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Stanisław Pieczara, ks. Kazimierz Sękala, ks. Fryderyk Tarabuła, ks. Kazimierz Chechelski, ks. Mirosław Sołtysek (obecnie Niedzieliska), br. Dariusz Makowski, s. Angela Piętak, s. Bernardeta Owsianka, s. Gabriela Spyra, s. Janina Katarzyna Ciołczyk.

Kapłani pochowani na cmentarzu przynależącym do parafii:

ks. Andrzej Mroczek, ks. Jan Makowski

Strona internetowa parafii: www.ciezkowice.jaworzno.pl