Jaworzno-Osiedle Stałe, Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 9 450

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym została ustanowiona 6 stycznia 1984 r. przez metropolitę krakowskiego Franciszka Macharskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Lenda.

Kościół, od 1978 r. jako placówka duszpasterska Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej, wzniesiono w tzw. łagrze "Jaworzno". Była to filia założonego przez Niemców w 1943 r. obozu oświęcimskiego. W latach 1945-1950 władze komunistyczne przekształciły go w Centralne Więzienie dla Młodocianych Więźniów Politycznych.

Okazałą świątynię wybudowano według projektu Stanisława Habowskiego w latach 1983-1997 r. Dolny kościół został pobłogosławiony 26 października 1986 r., a górny 24 grudnia 1997 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni dokonał 27 października 2007 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

W świątyni czczony jest łaskami słynący wizerunek NMP Nieustającej Pomocy, który koronował Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty apostolskiej w Sosnowcu 14 czerwca 1999 r. Jego uroczysta intronizacja i erygowanie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpiło 27 czerwca 1999 r. pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego.

W 2006 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła błogosławioną Maryję Dziewicę Nieustającej Pomocy patronką przed Bogiem dla miasta Jaworzna. Od 24 listopada 2010 r. świątynia została "zjednoczona w sposób szczególny więzią duchową" z bazyliką Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie.

Przy sanktuarium, w kaplicy adoracji, odbywa się codziennie całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Do parafii należą:

Ulice: Armii Krajowej, Daleka, Darwina, Długoszyńska nr 17-49 oraz 38-66, Energetyków, Grunwaldzka 285 (hotel), Inwalidów Wojennych, Jabłonowa, Jaśminowa, Kalinowa, Katowicka, Klonowa, Kolbego, Kolonia Ryszard, Koszarowiec Kościuszkowców, Kruczkowskiego, Kusocińskiego, Kwiatowa, Langego, Łukasiewicza, Martyniaków, Morcinka, Partyzantów, Powstańców Śląskich, Promienna, Puszkina, Sawickiej, Sempołowskiej, Skłodowskiej, Staffa, Starowiejska, Storczyków, Stwosza, Tysiąclecia, Warskiego, Wojska Polskiego, Wyczółkowskiego, Wysoki Brzeg

Domy zakonne:

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej (Służebniczki Starowiejskie), 43-603 Jaworzno, ul. Jaśminowa 17/9

Święto patronalne (odpust parafialny):

27 czerwca – NMP Nieustającej Pomocy

14 sierpnia – św. Maksymiliana

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: (sobotnia Msza wigilijna o 19.00) 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 19.00, 20.15 (zakończona Apelem Jasnogórskim)

W święta przypadające w dni robocze: 7.30, 9.00, 17.00, 19.00

W dni powszednie godz.: 6.30, 7.00, 18.30

Prezbiterzy w parafii: