Kosmolów, Parafia pw. NMP Częstochowskiej

www.kosmolow.parafeo.pl

Liczba mieszkańców: 887

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Częstochowskiej w Kosmolowie została ustanowiona 11 maja 1977 r. przez biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. Pierwszym proboszczem został ks. Janusz Chwast.

Kościół, wybudowany w latach 1975-1984, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 9 września 1984 r. przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego.

Do parafii należą: Kosmolów

Święto patronalne (odpust parafialny):

26 sierpnia – NMP Częstochowskiej – ostatnia niedziela sierpnia

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 6.30 lub 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jacek Sablik

Poprzedni proboszczowie:

ks. Janusz Chwast, ks. Tadeusz Maj, ks. Maciej Foryś

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Marian Bigaj, ks. Marek Czarnota, ks. Sławomir Bigaj, ks. Norbert Woszczek, ks. Zbigniew Bigaj, ks. Marek Bigaj, ks. Karol Banasik, ks. Dariusz Nowak, ks. Paweł Tracz, s. Maria Nowak, s. Teresa Czarnul, s. Elżbieta Bigaj, s. Renata Pietruszka, s. Agata Mirek, s. Dorota Kocjan, s. Sylwia Bigaj