Kwaśniów, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

www.parafiakwasniow.pl

Liczba mieszkańców: 1 350

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kwaśniowie ustanowiona została 20 września 1984 r. przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Bonifacy Tłustochowicz.

Terytorialnie została wydzielona z parafii pw. św. Stanisława BM w Cieślinie. Świątynia została wzniesiona w latach 1984-1990, według projektu Marii i Andrzeja Głowackich. W późniejszym okresie w latach 1997-2001 dobudowano wolnostojącą wieżę-dzwonnicę według projektu Romualda Maliny. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła 23 września 1990 r. dokonał biskup kielecki Stanisław Szymecki.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. dekoracja ołtarza głównego i witraży o tematyce biblijnej, autorstwa Macieja i Piotra Kauczyńskich.

Do parafii należą:

Miejscowości: Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Hucisko

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 9.00, 11.30, 16.00

W dni powszednie godz.: 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Mieczysław Raszewski

Poprzedni proboszczowie:

ks. Bonifacy Tłustochowicz, ks. Leszek Turek, ks. Marek Plebanek

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):