Łazy, Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego

ŁAZY
PARAFIA PW. ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO
UL. LEŚNA 5
(nowy kościół przy ul. Częstochowskiej)
42 – 450 ŁAZY
TEL: 694 712 443

www.maksymilian.edu.pl

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 2 600

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach została ustanowiona 14 marca 1988 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Julian Oleksy.

Dla potrzeb duszpasterskich wiernych zachodniej części Łaz, biskup częstochowski Stanisław Nowak, powołał 22 czerwca 1987 r. wikariat terenowy parafii pw. św. Michała Archanioła w Łazach. Kult sprawowany był w niewielkiej kaplicy, pełniącej funkcję kościoła parafialnego i plebani.

Z inicjatywy wiernych i ks. Jarosława Piekarza ruszyła budowa nowej świątyni. Uroczystego poświęcenia placu pod budowę kościoła 19 czerwca 2011 r. dokonał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który 22 grudnia 2019 roku odprawił też pierwszą Mszę św. w wybudowanym kościele. Od tego dnia całość kultu sprawowana jest we wciąż wykańczanej świątyni.

Wewnątrz na uwagę zasługują witraże ze scenami biblijnymi oraz znajdujący się w prezbiterium krzyż z wizerunkami świętych Faustyny i św. Jana Pawła II.

Do parafii należą:

Ulice: Bory, Częstochowska, Fabryczna, Jesionowa, Kochanowskiego, Kolejowa, Krzywa, Leśna, Ogrodowa Mała, Spółdzielcza, Rotmistrza Pileckiego, Wysocka, Wyzwolenia, Zamknięta

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 sierpnia – św. Maksymiliana

Msze święte: